Dâvûd-i Karsî'nin Şerhu'l-Besmele ve Er-Risâletü'n-Nûriyye adlı eserlerinin tahkik ve tahlili
The investigation and analysis of Dâvûd-i Karsi's Sharhu'l-Basmala and Ar-Risâlatu-Nuriyya works
  1. Tez No: 524097
  2. Yazar: İSMAİL ŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Araştırmanın konusu XVIII. Yüzyılda yaşamış bir Osmanlı âlimi olan Dâvûd bin Muhammed el-Karsî'nin hayatı, yaşadığı dönem, eserleri ve Şerhu'l-Besmele ile er-Risâletü'n-Nûriyye adlı eserlerinin tahkik ve tahlil edilerek ilim dünyasının istifadesine sunulmasıdır. Amacı ise müellifin tefsir metodunun ve tefsir ilmine katkısının tespit edilmesidir. Araştırma giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Dâvûd-i Karsî'nin hayatı ve eserleri ele alındı. İkinci bölümde Karsî'nin Şerhu'l-Besmele adlı eseriyle ilgili genel bilgiler verilip ayrıca eserin geniş bir tahlili yapıldı. Üçüncü bölümde müellifin er-Risâletü'n-Nûriyye adlı eseri hakkında önceki bölümdeki metot üzere genel bilgiler verilip eserin geniş bir tahlili yapıldı. Yapılan bu tahlillerde Karsî'nin tefsirciliği de ele alındı. Son olarak dördüncü bölümde önce Şerhu'l-Besmele ardından er-Risâletü'n-Nûriyye adlı eserlerin Arapça tahkikli neşrine yer verildi.
Özet (Çeviri)
The theme of our research includes the period of Dâvûd bin Muhammed al-Karsî, an Ottoman scholar who lived in the 18th century, and the examination of the works of Sharhu'l-Basmala and Ar-Risâlatu-Nurıyya. It can be said that such a study will contribute to the world of science. Our research consists of introduction and four sections. In the first part, the lives and works of Dâvûd-i Karsî were discussed. In the second part, general information about Karsi's work Sherhu'l-Besmele was given and a comprehensive analysis of the work was performed. In the third chapter, general information about the method of the work called Ar-Risâletü-Nuriyye was given and a comprehensive analysis of the work was done. In these analysis, Karsi's interpretation was also discussed. Finally, in the fourth chapter, an investigation into the Arabic language of the works Sharhu'l-Basmala and Er-Risâletü-Nuriyya was given.