Türkçe sözlük'te kadınlar ve erkeklerle ilgili sözler
Vocabulary related to men and women in Turkish dictionary
  1. Tez No: 636849
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 458
Özet
Bir dilin bütün sözcük ve deyimlerini ya da belli bir alandaki sözcüklerini ya da belli bir çağda kullanılmış olan sözcük ve deyimlerini abece sırasıyla vererek anlamlarını açıklayan, tanımlayan ya da başka bir dildeki karşılıklarını gösteren yapıta“Sözlük”adı verilmektedir. Bu çalışmanın amacı Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanan Türkçe Sözlük'te kadın ve erkek için kullanılan sözleri, sözcük gruplarını belirlemek ve bunları sözcük türlerine göre ele almaktır. Türkçe Sözlük'te kadın ve erkek için söylenen sözlerin, cümle içerisinde hangi sözcük türü olarak (isim, sıfat, zarf, fiil, ünlem) kullanıldığını sınıflandırmaktır. Bu çalışmada 2011 yılında yayımlanan TDK Türkçe Sözlük taranmış ve 898 söz ve sözcük grubunun kadın için, 957 söz ve sözcük grubunun da erkek için kullanıldığı tespit edilmiştir 368 söz ve sözcük grubunun hem kadın hem de erkek için kullanıldığı sonucuna varılmıştır. Birçok dilde kadın ve erkek için kullanılan sözlerle ilgili araştırma yapılmıştır. Bu çalışma ile Türkçenin kadın ve erkek için kullanılan söz varlığının ortaya konulması, bu sözlerin incelenmesiyle bilim dünyasına katkı sağlanacağı düşünülmüştür. Türkçenin söz varlığını ortaya koyacağı, Türk dili ve edebiyatı bölümü için yeni bir bakış açısı sağlayacağı, Sosyolojik, kültürel, cinsiyet açısında yapılacak olan sözlük çalışmalarına katkı sağlayacağı, TDK Türkçe Sözlük'te kadın ve erkek için kullanılan sözlerin tespitiyle söyleyiş hatalarının önleneceği, kadın ve erkek için kullanılan müşterek sözlerin tespit edilerek bir dağılım yapılacağı, eğitimcilere ve söz varlığı ile ilgili araştırma yapacak olanlara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
All the words and phrases of a language, or words in a particular area, or by giving words and phrases that have been used in a certain era, respectively, they are called“Dictionary”, which explains their meaning, defines them or shows their counterparts in another language. The aim of this study is to determine the words and phrases used for men and women in the Turkish Dictionary prepared by the Türk Dil Kurumu (Turkish Language Association) and to handle them according to their parts of speech. It is to classify which parts of speech (noun, adjective, adverb, verb, exclamation) is used in the sentence in the Turkish dictionary for the words spoken for women and men. In this study, TDK Turkish Dictionary published in 2011 was analized and it was determined that 898 words and phrases were used for women and 957 words and phrases were used for men. It is concluded that 368 word and phrase are used for both women and men. In many languages, research has been done on the words used for men and women.With this study it is thought that reveal of Turkish word presence for women and men and examination of these words will contribute to the field. In addition to these, the reveal of Turkish vocabulary presence; providing a new perspective for the department of Turkish Language and Literature; contribution to the dictionary studies in sociological, cultural and gender aspect; and prevention of the mispronounciation of words by identifying the words used for women and men will be enabled. Finally, this study is believed to make greater contribution to both educators and the researchers in the field through detection of the common words used for women and men, thereby presenting the distribution of these words.