Eğitim kurumlarında iş verimliliğini drama yöntemiyle artırmaya yönelik mesleki motivasyon ve öğretmen tutumlarının incelenmesi
Analysis of professional motivation and teacher attitudes towards increasing work efficiency in educational institutions with drama method
  1. Tez No: 636848
  2. Yazar: SAMIRA BEDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN YÜKSEL GEMALMAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın temel amacı İran'ın Tebriz şehrindeki Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilkokul öğretmenlerinin eğitimde drama yöntemine ilişkin tutumları, mesleki motivasyon ve iş verimlilikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın bu temel amacı doğrultusunda İran'ın Tebriz şehrindeki öğretmenlerin dramaya yönelik eğitim-öğretimdeki motivasyonları ve iş verimlilikleri algısı ile cinsiyet, yaş, mezuniyet durumu ve kıdem değişkenleri arasında anlamlı bir faklılığın olup olmadığı da incelenmiştir. Bu çalışma yöntem olarak nicel bir araştırma olup desen olarak betimsel tarama özelliği taşımaktadır. Tebriz şehrindeki Milli Eğitim Müdürlüğünden elde edilen verilere göre bu şehirde toplam 5.233 ilkokul öğretmeni görev yapmaktadır. Bu evreninden %95 güven aralığı ve %10 örnekleme hatası ile toplam 88 kişi örneklem sayısı olarak hesaplanmış ve öğretmenlere ölçekler e-mail yoluyla ulaştırılmıştır. Bu örneklemden drama eğitimi almış veya drama eğitimi ile ilgili bilgi sahibi olan toplam 46 öğretmenin bilgilerine ulaşılmış ve bu kişiler üzerinde araştırma analizleri yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim-öğretim yılında, İran'ın Tebriz şehrindeki ilkokul kurumlarında devam eden öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanması için araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”,“Öğretmen Motivasyon Ölçeği”,“Öğretmen İş Verimliliği Ölçeği”ve Okvuran (2000) tarafından hazırlanan“Yaratıcı Drama Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin kodlanması, istatistiksel analizi ve değerlendirilmesi aşamasında SPSS 22.0 istatistik paket programından yararlanılmıştır. Veriler değerlendirilirken ilk önce çalışmada kullandığımız ölçekler için Güvenirlik Analizi yapılmıştır. Yapılan Güvenirlik Analizi sonucuna Öğretmen Motivasyon Ölçeği için Cronbach Alfa değerinin 0,87 ve Öğretmen İş Verimliliği Ölçeği için ise Cronbach Alfa değerinin 0,89 olarak elde edilmiştir. Bu sonuca göre çalışma ölçeklerinin güvenilir olduğu kabul edilmiştir. Daha sonra verilere Normallik Testi yapılmış ve verilerin normal olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla verilerin analizi için parametrik testlerden yararlanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, sayı ve yüzdeliklerin yanı sıra, istatistiksel karşılaştırmalarda verilerin özelliklerine göre Regresyon, Bağımsız Örneklem t-test Analizi ve ANOVA Analizleri kullanılmıştır. Araştırma verileri test edilirken 0,05 anlamlılık düzeyi baz alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre, İran'ın Tebriz şehrindeki ilkokul öğretmenlerinin dramaya yönelik tutumları, mesleki motivasyon ve iş verimliliğini olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca mesleki motivasyon ise iş verimliliğini olumlu yönde etkilemektedir. Çalışmada öğretmenlerin dramaya yönelik tutumları, mesleki motivasyon ve iş verimliliği ile cinsiyet ve yaşları arasında anlamlı bir farklılıkğın olmadığı ve öğretmenlerin dramaya yönelik tutumları, mesleki motivasyon ve iş verimliliği ile mezuniyet durumları ve kıdemleri arasında anlamlı bir farklılıkğın olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between the attitudes of primary school teachers of the National Education Directorate in Tabriz, Iran, towards the drama method in education, professional motivation and work productivity. In line with the main problem of the study, it was also examined whether there was a significant difference between the drama education, motivation and work efficiency and the variables of gender, age, graduation and seniority in the city of Tabriz in Iran. This study is a quantitative research method and has descriptive scanning feature as a pattern. According to the data obtained from the Directorate of National Education in the city of Tabriz, a total of 5,233 primary school teachers work in this city. With this 95% confidence interval and 10% sampling error, a total of 88 people were calculated as the number of samples and the scales were delivered to teachers via e-mail. From this sample, information of 46 teachers who have received drama education or have knowledge about drama education has been reached and research analysis has been done on these individuals. The working group of the research consists of teachers who continue in primary schools in Tabriz, Iran, in the 2019-2020 academic year. In order to collect data in the research,“Personal Information Form”,“Teacher Motivation Scale”and“Teacher Work Efficiency Scale”developed by the researcher, and“Creative Drama Attitude Scale”prepared by Okvuran (2000) were used. SPSS 22.0 statistical package program was used in the coding, statistical analysis and evaluation of the data. While evaluating the data, firstly, Reliability Analysis was performed for the scales we used in the study. As a result of the Reliability Analysis, the Cronbach Alpha value for the Teacher Motivation Scale was 0.87 and the Cronbach Alpha value for the Teacher Work Efficiency Scale was 0.89. According to this result, the study scales are accepted to be reliable. Then the Normality Test was performed on the data and it was determined that the data were normal. Therefore, parametric tests were used to analyze the data. Regression, Independent Sample t-test Analysis and ANOVA Analysis were used in statistical comparisons, as well as average, standard deviation, number and percentages in statistical comparisons. While testing the research data, 0.05 significance level was taken as basis. According to the findings, the attitudes of primary school teachers towards drama education in Tabriz, Iran, positively affect motivation and work efficiency. In addition, motivation positively affects work efficiency. In the study, it was concluded that there was no significant difference between teachers' drama education, motivation and work efficiency, gender and age, and there was a significant difference between drama education, professional motivation and work efficiency, and their graduation status and seniority.