Yüksel Arslan: Sanat tarihi formasyonunun sanata yansıması
Yüksel Arslan: A reflection of art history formation to art
- Tez No: 636857
- Danışmanlar: DR. ZEKİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, temel olarak sanat tarihi formasyonunun Yüksel Arslan'ın sanatı üzerindeki teorik ve pratik etkisine odaklanmaktadır. Tümüyle kendine özgü bir teknik geliştiren Arslan, tekniğini ve yaklaşımını tanımlamak için kendi yapıtlarına“arture”kavramını üretmiştir. Bu çalışma, sanat tarihi formasyonunun Yüksel Arslan'ın sanatını etkilediği iddiası taşır. Bunu da Yüksel Arslan'ın yarattığı“arture”tekniğini, dönemlere ayrılan sanatını ve sanat biçimini ayrı başlıklarla açmaya çalışır. Sanatçı arture tekniği üzerinde yetkinleştikçe, yazar ve eleştirmenler tarafından ele alınan metinler tez boyunca esas alınır. Sanat tarihi ile sanatçı arasındaki ilişkiyi bu metinler açığa çıkarır. Öncelikli referanslar ise sanatçının henüz sanat tarihi bölümünde okuduğu dönemden itibaren sanatının gelişimine tanıklık eden, temas kuran ve sanat tartışmasına giren sanat eleştirmenleridir. Dolayısıyla sanatçının yapıtlarıyla vücut bulan yeni teknik ve kavramlar, sanat tarihi bağlamında ele alınır. Sonuç olarak sanatçının sanat yaklaşımı ve arture tekniği hakkında elde edilen verilerin akademik literatüre katkı sunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses mainly on the theoretical and practical effect of art history formation on the art of Yüksel Arslan. Arslan, who developed a completely unique technique, coined the concept of“arture”for his works to describe his technique and approach on it. The study claims that Arslan's art has been influenced by the art history formation. It tries to discuss this claim under the titles of the“arture”technique created by Yüksel Arslan, the periods of his art and his art style. Throughout the study, the articles of critics are reviewed from while the artist became competent on the arture technique and they form the basis of the study. These writings reveal the relationship between art history and the artist. The primary references are from the art critics who had witnessed the development of his art, had contact with him, and had debates on art even from when he was studying art history. Therefore, new techniques and concepts which are embodied in his works are handled within the context of art History. As a consequence, it is planning that the data which will be acquired on Arslan's art approach and his arture technique contribute to the academic literature.