Kırgız Türkçesi ve Türkiye Türkçesindeki hayvan adları
Kyrgyz Turkish and animal names in Turkey Turkish
  1. Tez No: 636858
  2. Yazar: BİLGE ÖZBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Kırgız Türkçesi ve Türkiye Türkçesinde yer alan hayvan kavramına ilişkin söz varlığı incelenmiştir. Dünya, insan ve diğer canlıların birlikte yaşadığı bir yerdir. İnsanlar hayatlarını sürdürürken özellikle hayvanlarla devamlı bir ilişki içindedir. Türklerin dünyasında da hayvanların çok büyük önemi vardır. Yaşamaları için gerekli olan hemen her şeyi onlardan sağlamışlardır. Türkler hayvanların sadece etinden, sütünden, gücünden yararlanmakla kalmamış onu sosyal, siyasal, askeri ve dini tüm yaşantısına ortak etmiştir. Bu durum tüm Türklerde olduğu gibi Kırgız Türklerinde ve Türkiye Türklerinde de aynıdır. Çalışmada Kırgız Türkçesi ve Türkiye Türkçesindeki, hayatımızda önemli bir yere sahip olan hayvanların adları incelenmiştir. Kırgız Türkçesindeki hayvan adları Kırgız Türkçesi Sözlüğü, Türkiye Türkçesindeki hayvan adları Türkçe Sözlük esas alınarak tespit edilmiştir. Söz konusu adlar Omurgalı Hayvanlar (Kuşlar, Kurbağalar, Balıklar, Memeliler ve Sürüngenler) ve Omurgasız Hayvanlar (Eklem Bacaklılar, Derisi Dikenliler, Söletenler, Süngerler ve Solucanlar) şeklinde tasnif edilmiştir. Önce Kırgız Türkçesi, daha sonra Türkiye Türkçesindeki hayvan adları verilmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında bin beş yüz yetmiş dört maddeden oluşan hayvan adlarının, her iki lehçedeki benzer ve farklılıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkish and Kyrgyz Turkey vocabulary related to animals located in the Turkish concept was examined. The world is a place where humans and other creatures live together. While people continue their lives, they have a constant relationship with animals. Animals are also of great importance in the world of Turks. They provided almost everything necessary for them to live. Turks did not only benefit from the meat, milk, and power of animals, but also shared it with their social, political, military and religious life. Kyrgyz Turks and Turkey in this case, as in all of Turkey is the same in Turkey. Working in Turkey in the Turkish and Kyrgyz Turkish, names of animals, which has an important place in our lives was investigated. Animal names in the Kyrgyz Kyrgyz Turkish Turkish Dictionary, Turkey has been determined on the basis of animal names in Turkish Turkish dictionary. These names are classified as Vertebrates (Birds, Frogs, Fishes, Mammals and Reptiles) and Invertebrates (Arthropods, Skin-Barbed, Semen, Sponges and Worms). Kyrgyz Turkish first, then the animals are given names in Turkey in Turkish. In the conclusion part of the study, the names and differences of animal names, which consist of one thousand five hundred and seventy four items, in both dialects were determined.