The relationship between tax burden and labor force participation rates in OECD countries
OECD ülkelerinde işgücüne katılım oranı ile vergi yükü arasındaki ilişki
  1. Tez No: 636868
  2. Yazar: BATUHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM RABİA KUŞTEPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Vergiler toplum üzerinde hem sosyal hem de ekonomik olarak önemli bir etkiye sahiptir. Vergiler devletlerin sosyal politikalarını uygulayabilmesi için temel gelir kaynağıdır. Aynı zamanda vergi politikaları bireylerin alım gücünü de önemli ölçüde etkilemektedir. Ancak vergi politikaları yalnızca insanların gelirleri üzerinde etkili olmamaktadır ayrıca bireylerin işgücüne katılımı konusunda da bir etkiye sahiptir. Çünkü kimi zaman insanlar çalışıp yüksek vergilere katlanmak yerine çalışmamanın çıkarlarına daha uygun olacağını düşünürler. Bu konuda literatürde birçok çalışma bulunmasına rağmen ortak bir sonuca ulaşılamamıştır. Bu çalışmanın amacı OECD ülkelerinde vergi yükünün işgücüne katılım oranı üzerindeki etkisini tespit etmektir. Vergi yükü ve işgücüne katılım oranı arasındaki ilişkiyi tespit edebilmek için çalışma da literatür ile uyumlu 1990-2017 yıllarına ait makro veriler kullanılmıştır ve ülke seçimleri, verilerin ulaşılabilirliğine göre yapılmıştır dolayısıyla 28 OECD ülkesine ait veriler kullanılmıştır. Analiz yöntemi olarak panel veri analizi kullanılmış olup, otokorelasyon ve yatay kesit bağımlığı sorunlarının üstesinden gelmek için GLS Period SUR modeli ve PCSE cross-sectional covariance metodu kullanılmıştır. Analiz için oluşturulan bütün modellerde vergi yükünün, işgücüne katılım oranı üzerinde negatif etkiye sahip olduğu tespit edilmiş olup, ücretlerin işgücüne katılım oranı üzerinde %1 ve %5 anlamlılık düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı olmadığı anca yalnız bir modelde %10 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Analizlerde kullanılan diğer değişkenler bütün modellerde istatistiksel olarak anlamlı çıkmış ve işgücüne katılım oranı üzerinde; gayrisafi yurtiçi hasıla, ortalama okul yılı ve doğurganlık oranının pozitif; enflasyonun ise negatif etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Taxes have a significant impact on society, both socially and economically. Taxes are the primary revenue source of the governments' social policies. At the same time, taxes have an influence on the purchasing power of individuals. However, tax policies not only effective on the income but also create an impact on the labor force participation rate. Since tax policies could change the peoples' labor-leisure decision. Despite, there are several studies in the literature about this subject, there is no commonly accepted view about this relationship. The aim of this thesis is to determine the impact of the tax burden on the labor force participation rate in OECD countries. To reveal the relationship between taxes and labor force participation rate, macro variables were used, which are related to literature and belongs to 1990-2017 years. The country selection was occurred according to the attainability of the data. Thus, data belongs to 28 of the OECD countries. Panel data analysis was used as an estimation method, and; GLS Period SUR model and cross-sectional covariance methods were implemented because of the presence of cross-sectional dependency and autocorrelation. In all models, the tax burden obtained as statistically significant and has a negative impact on the labor force participation rate. On the other hand, wages were found statistically insignificant in the %1 and %5 significancy levels in all models but in one model significant in the %10 significancy level. Moreover, other variables were detected as statistically significant; gross domestic product, average schooling year, and the fertility rate has a positive impact on the labor force participation rate, but inflation has a negative effect.