Avrupa Birliği'nde vergi rekabeti: Uygulamalı bir analiz
Tax competition in European Union: An empirical analysis
  1. Tez No: 485612
  2. Yazar: MURAT ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN YURDADOĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yirminci yüzyılın son dönemlerinde kendisini göstermeye başlayan küreselleşme ülkeleri, uyguladıkları vergi politikalarında değişiklik yapmaya zorlamaktadır. Bu doğrultuda ülkeler yabancı sermayeden daha fazla pay alabilmek adına vergilemede bir rekabete başlamışlardır. Bu anlamda vergi rekabeti ülkelerin yabancı sermayeyi kendilerine çekebilmek adına vergi oranlarında indirime gitmeleri ya da vergi oranlarının yanında bir takım vergisel avantajlar sağlayarak vergi yükünü düşürme çabaları olarak tanımlanabilmektedir. Çalışmamızda Avrupa Birliği üyesi ülkelerde vergi rekabetinin varlığı incelenmektedir. Bu doğrultuda 28 Avrupa Birliği ülkesinde vergi rekabetinin varlığı, 1995-2015 döneminde panel veri analizi yöntemiyle sınanmıştır. Çalışmamızda kurumlar vergisi oranları ile doğrudan yabancı yatırımlar arasında negatif yönlü, ülkelerdeki siyasi istikrarsızlıkla doğrudan yabancı yatırımların pozitif yönlü, ülkelerin büyüklüğü ile kurumlar vergisi oranında pozitif yönlü, sermaye üzerinden alınan vergi gelirlerinin emek üzerinden alınan vergi gelirlerine oranı açıklıkla ve GSYİH ile negatif yönlü ilişkide olduğu ve son olarak ülkelerin dışa açıklığı ile kurumlar vergisi oranlarında pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre Avrupa Birliği ülkelerinin, özellikle de küçük ülkelerin vergi rekabetine başvurdukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The globalization movements that emerged in the ends of 20th century force countries to change their tax policies. Accordingly, the countries have started to compete on taxation in order to get more share from foreign capital. In this sense, tax competition can be defined as a reduction in tax rates in order to attract foreign caiptal into the country, or as efforts to reduce tax burden by providing a number of tax advantages besides tax rates. In our study, the existence of tax competition is tested by panel data analysis for the period of 1995-2015 for 28 European Union countries. The conclusion we came at our current study is as follows: There is a negative relationship between corporate tax and direct foreign investments, and a positive relationship between political instability in the countries and direct foreign investments. Also, there is a positive relationship between the size of the countries and the corporate tax rate. Besides, the ratio of the tax revenues on capital to the tax revenues on labour is negatively correlated with openness and GDP. Finally, there is a positive relationship between the openness and corporate tax rates. These results show that the European Union countries, especially the small countries, are resorting to tax competition.