Finansal piyasalardaki gelişmenin ekonomik büyüme üzerine etkisi: Gürcistan örneği
The effect of development in financial markets on economic growth: The case study of Georgi̇a
  1. Tez No: 636871
  2. Yazar: RAKHSHADA MURSHUDOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİB ALAKBAROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler açısından finansal piyasaların gelişimi ve ekonomik büyüme ilişkisi büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle Gürcistan`da finansal piyasalardaki gelişmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini analiz edebilmek için Breitung & Candelon (2006) frekans alan nedensellik testi ve Pesaran vd. tarafından 2001 yılında geliştirilen ARDL eş bütünleşme testlerinden yararlanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, değişkenler arasında uzun dönemli ilişki tespit edilmiştir. Nedensellik test sonuçlarına göre, ekonomik büyüme ve finansal gelişme endeksleri arasında uzun dönemli nedensellik ilişkisinin varlığı belirlenmiştir. Nedensellik ilişkisinin yönü ise ekonomik büyümenin finansal piyasalarda verimliliğe pozitif etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Eş bütünleşme analiz sonuçlarına göre ise, uzun vadede finansal gelişmenin ekonomik büyümeyi olumlu etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between financial markets development and economic growth is of great importance for underdeveloped and developing countries. For this reason, Breitung & Candelon (2006) frequency domain causality test and Pesaran et al. ARDL co-integration tests developed in 2001 were used. According to the results of the study, a long-term relationship was determined between the variables. According to the causality test results, the existence of a long-term causality relationship was determined between the economic growth and financial development indices. The direction of causality is the result that economic growth has a positive effect on productivity in financial markets. According to the results of co-integration analysis, it is concluded that financial development positively affects economic growth in the long run.