Kıta Yunanistan'da bulunan İ.Ö. 8. yy. – 5. yy. arası Yunan tipi Korint miğferleri
Corinthian helmets from mainland Greece between the eighth and fifth centuries B.C
  1. Tez No: 636873
  2. Yazar: SAMET İKİBEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN LAFLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yapılan bu çalışmada Kıta Yunanistan'da arkeolojik kazılar sonucu ele geçen İ.Ö. 8. Yy. – 5. Yy. arasına tarihlenen Yunan tipi korint miğferleri incelenmiştir. Araştırma kapsamında Yunanistan'ın çeşitli şehirlerinde ele geçen 35 adet korint miğferi katalog kısmında; sağlamlık, şekilsel özellikler ve yer aldığı tip başta olmak üzere kronolojik sıra ile irdelenmiştir. Çalışma sadece katalog kısmı ile yetinilmeyip üç ayrı bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde korint miğferini kullanan Helen ağır piyadeleri olan hoplitler ve savaş malzemeleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise korint miğferlerinin gelişim ve tipolojisi incelenmiştir. Sonuç olarak korint miğferlerinin erken, orta ve geç olmak üzere üç fazda incelenmiş olduğu anlaşılmakta ve hatta tipolojik olarak Lefkoşa grubu, Myros grubu, Hermione grubu ve Lamia grubu olarak da incelendiği görülmüştür. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda Anadolu Arkeolojisinde pek bilinmeyen malzeme tipi olan Helen Tipi Korint Miğferleri incelenip Türk Arkeolojisine kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study an Ancient Greek Korinthian type of helmet has been examined. Helmets was found in the Mainland Greece, by the archaelogical excavations, dated between 8 th Century BC. – 5th Century AD. In this scope of research, 35 pieces of Corinthian helmets which have been found in the some cities of Greece have been analysed in the parts catalogue; sturdiness, shape features, type of place has been examined in chronological order. The study has been dealt with both catalogue part and three different section. In the first section, Greek heavy infantry hoplits who wore Corinthian Helmets and war materials. In the second section, the development and typology of Corinthian Helmet have been examined. As a result, it is understood that Corinthian Helmets have been examined in three phases: Early, Middle, Late. Moreover it is examined typologically Lefkosia group, Myros group, Hermonie group and Lamia grup.In line with the results obtained,Helen Type Corinthian Helmets,which are not known much,ın Anatolian archaelogy,were studied and brought into Turkish Archaeology.