8. sınıf öğrencilerinin Liselere Geçiş Sınavı'na (LGS) yönelik görüşleri (Kars ili örneği)
The opinions of the 8th grade students towards the High School Entrance Exam (LGS) (The case of Kars province)
- Tez No: 636874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE HATUN DİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı 8. sınıf öğrencilerinin Liselere Geçiş Sınavı'na (LGS) yönelik görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Kars ilinin merkezindeki 18 ortaokulun 8. sınıfında öğrenim gören 1000 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Liselere Geçiş Sınav Sistemi Öğrenci Görüş Formu”kullanılmıştır. Araştırmada 1000 8. sınıf öğrencisine“Liselere Geçiş Sınav Sistemi Öğrenci Görüş Formu”nda bulunan yapılandırılmış sorular yöneltilmiştir. Öğrencilerden bu yapılandırılmış sorulara yazılı cevap vermeleri istenmiştir. 8. sınıf öğrencilerinin yazılı görüşlerinin analizinde ortaya çıkan açıklayıcı ve çıkarımsal kodlar kullanılarak temalar nitel olarak belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda; Kars il merkezindeki 18 ortaokulun 8. sınıfında öğrenim gören öğrencilerin LGS'ye çoğunlukla soru çözerek, ders çalışarak ve tekrar yaparak hazırlandıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin LGS'ye hazırlanırken ders çalışmaya başlamadan önce kendilerine ders çalışacakları ortamı hazırladıklarını ifade ettikleri, öğrencilerin LGS'ye hazırlanırken ders çalışmaları esnasında çoğunlukla soru çözdükleri ve tekrar yaptıkları, öğrencilerin LGS'ye yönelik ders çalıştıktan sonra genel olarak kitap okuduklarını ifade ettikleri, öğrencilerin LGS'ye yönelik soruları çözerken soruların doğru yanıtlarına ulaşabilmek için uyguladıkları yollara ilişkin genel olarak öğretmenlerinden yardım aldıklarını ifade ettikleri tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmanın sonucunda öğrencilerin TEOG ve LGS'yi karşılaştırdıklarında hangi sınavın kendilerine daha uygun olduğu kendilerine sorulduğunda öğrencilerin büyük çoğunluğunun“TEOG”şeklinde cevap verdikleri, bunun nedeninin de TEOG'da sorulan soruların kolay olduğunu ifade ettikleri tespit edilmiştir. Öğrencilere LGS'nin TEOG'a göre güçlü olan yanları sorulduğunda öğrencilerin LGS'de sorulan soruların TEOG'da sorulan sorulara göre daha zor olması nedeniyle LGS'nin daha güçlü olduğunu ifade ettikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the opinions of the 8th-grade students towards the High School Entrance Exam (LGS). The study group includes 1000 8th-grade students who study in the 18 secondary schools in the center of Kars province.“High School Entrance Exam System Student Opinion Form”was used as a data collection tool in the research. 1000 8th-grade students were asked structured questions contained in the“High School Entrance Exam System Student Opinion Form”. Students were asked to answer these structured questions in writing. In the analysis of the written opinions of the 8th-grade students, the themes were tried to be determined qualitatively by using explanatory and inferential codes. As a result of the research; it has been found that 8th-grade students of the 18 secondary schools in Kars city center prepare for LGS mostly by solving questions, studying, and revising. It has been determined that students stated they prepare their studying environment before they start studying for LGS, mostly solve questions and revise while preparing for LGS, generally read books after they study for LGS, and they reach their teacher to help them find correct answers while solving questions for LGS. Besides, the study found that when students were asked which exam was more suitable for them when comparing TEOG and LGS, the majority of students answered as“TEOG”and the reason for this was that the questions asked in TEOG were easy. When students are asked about the strengths of the LGS compared to TEOG, it is determined that the students express that the LGS is stronger because the questions asked in the LGS are more difficult than the questions asked in TEOG.