Köroğlu gazetesine göre I. Dünya Savaşı'nda Kastamonu halkının tutumu
According to Köroğlu newspaper, The attitude of the people of Kastamonu in World War I
- Tez No: 681071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde; I. Dünya Savaşı yıllarında (1914-1918) Kastamonu halkının savaş ile ilgili tutumunun incelemesi yapılmıştır. Halkın savaş yıllarına ait tutumu özellikle yerel basın üzerinden analiz edilmiştir. Dolayısıyla tezimizin cevabını arayacağı sorular umumiyetle savaş yılları ve militarizm-toplum ilişkileri temelinde olacaktır. Örneğin yerel basında halka yönelik manipülasyon olup olmadığı değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme yapılırken savaş yıllarında faaliyet gösteren Kastamonu yerel basınından faydalanılarak, eldeki hipotezler çeşitli arşiv belgeleri ve araştırma eserleriyle de desteklenmiştir. Dolayısıyla çalışmamızın ana kaynaklarını 1914-1918 arası yayınlanan Kastamonu ve Köroğlu adlı iki gazetenin oluşturması kaçınılmazdır. 1872 yılında yayın hayatına başlayan Kastamonu gazetesi daha çok kanun, genelge ve resmi görevlilerin tayini gibi resmi konuların halka duyurulmasına ağırlık verdiği düşünülecek olursa, tezimiz için başlıca verileri Köroğlu gazetesinin sağlaması kaçınılmazdır. 1908 yılında yayın hayatına başlayan Köroğlu gazetesi ise Kastamonu ile ilgili haberler yaparken, Kastamonu gazetesinde Kastamonu halkını ilgilendiren konuları takip ederek sayfalarında bu haberlere de yer vermiştir. Bu nedenle araştırmamız ve analizimizin odak noktasını Köroğlu gazetesi sayfalarında yoğunlaşmıştır. Ayrıca Köroğlu Gazetesi'nin 1914-1918 haber başlıkları da Nvivo 12 nicel analiz programıyla söylem analizine tabi tutulacak, basının hassasiyeti ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the attitude of the people of Kastamonu towards the war during the First World War (1914-1918) was examined. The attitude of the people during the war years was analyzed especially through the local press. Therefore, the questions that our thesis will seek to answer will generally be based on the war years and militarism-society relations. For example, it was evaluated whether there was manipulation in the local press against the public. While making this evaluation, the local press of Kastamonu which was active during the war years was used and the hypotheses were supported by various archival documents and research works. Therefore, it is inevitable that two newspapers named Kastamonu and Köroğlu, which were published between 1914-1918, constitute the main sources of our study. Considering that Kastamonu newspaper, which started its publication life in 1872, mostly focuses on announcing official issues such as laws, circulars and the appointment of officials, it is inevitable that Köroğlu newspaper will provide the main data for our thesis. Köroğlu newspaper which started its publication life in 1908, while making news about Kastamonu, followed the issues that concern the people of Kastamonu in the Kastamonu newspaper and included these news in its pages. Therefore, the focus of our research and analysis is concentrated on the pages of the Köroğlu newspaper. In addition, the news headlines of Köroğlu Newspaper for the years 1914-1918 will be subjected to discourse analysis with the Nvivo 12 quantitative analysis program, and the sensitivity of the press will be tried to be revealed.