Çeşitli malzemelerin yüksek frekans soğurma, geçirgenlik ve yansıtma özelliklerinin incelenmesi
Analyzing of high frequency absorbtion, transmission and reflection properties of various materials
  1. Tez No: 636897
  2. Yazar: BURAK DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARIŞ TABAKCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapılan tez çalışmasında elektromanyetik kalkanlamanın (EK) özellikleri araştırılmış ve bazı maddelerin elektromanyetik kalkanlama etkileri (EKE) ölçülmüştür. Ölçüm işlemi Aaronia firmasının üretmiş olduğu DFG 4060 dalga jenaratörü ve HF 60105 spektrum analizörü kullanılarak yapılmıştır. Ölçümü yapılan maddeler; katkısız beton, kömür katkılı beton, köpük strafor katkılı beton, alüminyum folyo şeridi katkılı beton, gaz beton ve Bayburt taşından üretilen yapı malzemesi. Bayburt taşında 1.5 GHz'de 8 dB'e kadar kalkanlama elde edilmiştir. 1300 MHz'de gaz beton ile 9 dB kalkanlama etkisi elde edilmiştir. 5400 MHz frekansında ise alüminyum 5 dB kalkanlama etkisi göstermiştir. Ayrıca COMSOL Multiphysics yazılımında cam, tahta gibi diğer bazı yapı malzemelerin kalkanlama etkisi simüle edilmiştir ve 10 metre karelik bir binanın, kullanılan betonun iletkenliği kademeli artırılarak elektromanyetik kalkanlama etkisi gözlenmiştir. Dahası, kemik doku, kas doku, deri dokusu gibi dokularında elektromanyetik kalkanlama etkileri gözlenmiştir. Son olarak, hava araçlarının geometrik özellikleri ile ilgili kalkanlama etkileri ile ilgili bilgisayar ortamında geometrik optik (GO) benzetimi kullanılarak deney yapılmış ve geometrinin dalga saçılımında çok önemli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the properties of electromagnetic shielding were investigated and the electromagnetic shielding effectiveness (ESE) of some materials were measured. Measurement was carried out using the DFG 4060 wave generator and HF 60105 spectrum analyzer produced by Aaronia Company. Substances measured; unadulterated concrete, coal added concrete, foam styrofoam added concrete, aluminum foil strip added concrete, gas concrete and Bayburt stone. Especially Bayburt stone has important findings in terms of being a substance whose electromagnetic properties have not been previously investigated. Bayburt stone shielding up to 8 dB at 1.5 GHz has been achieved. Shielding effectiveness of 9 dB was achieved with aerated concrete at 1300 MHz. At 5400 MHz frequency, aluminum showed 5 dB shielding efficiency. In addition, the shielding effectiveness of some other building materials, such as glass and wood, was simulated in the COMSOL Multiphysics software, and the electromagnetic shielding effectiveness of a 10 square meter building was gradually increased by increasing the conductivity of the concrete used. In addition, electromagnetic shielding effectiveness were observed in tissues such as bone tissue, muscle tissue, skin tissue. With computer aided simulation shielding efficiencies related to the geometric properties of aircrafts measured by an experiment was performed using the simulation of geometric optics (GO) and it was determined that geometry was very important in wave scattering.