Raylı sistemin üniversite kampüsündeki otopark ihtiyacına etkisi: Omü örneği
The effect of rail system on the need of car park at university campus: Sample of omu
  1. Tez No: 636918
  2. Yazar: NESAR AHMAD AHMADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN BURAK PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ekonominin iyileşmesi, araç firmalarının müşterilerine kredi gibi imkânlarla ödeme kolaylığı sağlaması insanların araç sahibi olma isteğini artırmaktadır. Bunlar, beraberinde otopark problemi ve otopark alanlarının yetersizliğini getirmektedir. Günümüzde üniversitelerin artması, aynı zamanda birçok şehirde birden fazla üniversite bulunması, çalışanların ulaşımlarını kendi araçlarıyla sağlamaları, ister istemez üniversitelerde park sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Ondokuz Mayıs Üniversitesinin, Türkiye'nin büyük üniversitelerinden biri olması ve aynı zamanda bünyesinde Tıp Fakültesi Hastanesini barındırması neticesinde de üniversite kampüsü içerisinde büyük çapta otopark talebi doğmakta ve bu talep de otopark sorununu beraberinde getirmektedir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Merkez Kurupelit Kampüsünde birçok fakülte ve bölümlerin bulunması, özellikle Tıp Fakültesi Hastanesine Samsun'un ilçelerinden ve çevre illerden kendi araçları ile gelen hastalar ve hasta yakınları, otopark sıkıntısını beraberinde getirmekte, bu da otopark talebini doğurmaktadır. Bu çalışmada, özellikle Ondokuz Mayıs Üniversitesi Merkez Kurupelit Kampüsünde Tıp Fakültesi Hastanesinin çevresinde bulunan otoparklarda yaşanan park sıkıntılarına ve trafikte yaşanan sorunlara büyük bir pay ayrılmıştır. Bu sorunların ve sıkıntıların öncelikle nedenleri araştırılmıştır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Merkez Kurupelit Kampüsünde hafif raylı sistem faaliyete geçmeden önce ve geçtikten sonra, Tıp Fakültesi Hastanesinin çevresinde bulunan otoparkların yoğunluğu, otoparklarda yaşanan sıkıntılar, doluluk-boşluk oranları araştırılmış, birbirleri ile karşılaştırılmış ve son olarak çözüm yolları için yapılan gerekli çalışmalar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Improvements in the economy and also financial support by the vehicle companies to their customers, people's desire to have a personal car increased. However this also brings the problem of inadequacy of parking spaces. Today, almost every city have the university and some of them have more than one. Most of the people who come to university including university staff want to come by their own vehicles. Coming to the university with personal vehicles will create the problem of inadequate parking area. Ondokuz Mayıs University is one of Turkey's major universities and it has hospital of medical faculty in its district. So, there is a big need to car park demand and this demand brings the problem of car park. Ondokuz Mayıs University central Kurupelit campus has a lot of faculties and hospital of medical faculty. Patients come from different places including center of the Samsun and provinces of Samsun. This situation causes problem of inadequate parking area. In this study, particular attention was paid to parking problems and traffic problems in the parking areas around the Hospital of Medical Faculty. The causes of these problems are investigated. Firstly car park problems and occupancy-vacancy rates were investigated before the starting of Ondokuzmayıs University central Kurupelit campus' Light-Rail system. Then car park problems and occupancy-vacancy rates were investigated after starting of the light rail system at Kurupelit campus. These two situations were compared each other and advices for solutions were given.