Supplier evaluation and selection for construction projects
İnşaat projeleri tedarikçi değerlendirmesi ve seçimi
- Tez No: 636919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yıllarda, tedarik zinciri yönetimi hem iş hem de akademik alanlarda dikkat çekmektedir. Özellikle en iyi tedarikçinin seçimi tedarik zincirindeki en önemli problemlerden biridir. Bu nedenle, tedarikçi seçim problemi ile ilgili çalışmalar her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmanın amacı bir inşaat firması için en iyi tedarikçiyi tespit etmektir. Çok kriterli karar verme yöntemleri, bir çok seçim kriterini içeren problemler için en iyi seçenektir. Bunun için, bu makalede iki aşamalı bir model önerilmektedir. İlk aşamada, kriterlerin ağırlığını bulmak için Bulanık AHP kullanılır. İkinci aşama TOPSIS ve ELECTRE yöntemi, taşeronları kapsamak için kullanılır. Önerilen model Somali'den bir inşaat şirketine uygulanmıştır. Sonuçlar yöneticilerin karar alma sürecini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, supply chain management has taken attention to both business and academic areas. Notably, the selection of the best supplier is one of the most crucial problems in the supply chain. That is why studies on supplier selection problem increase day by day. This study aims to determine the best supplier selection for a construction firm. Multi-criteria decision-making methods are the best approach for solving problems, including many selection criteria. For this reason, it is proposed a two-stage model in this thesis. In the first stage, Fuzzy AHP is used to find the weight of the criteria. Furthermore, the second stage TOPSIS and ELECTRE method are used to rank the supplier of cement. The presented model is applied to a construction company from Somali. The results support the decision process of managers.