İnşaat projelerinde malzeme grupları dikkate alınarak tedarikçi seçim kriterlerinin belirlenmesi
Determination of Supplier Selection Criteria by Considering Material Groups in Construction Projects
- Tez No: 747978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALMULA KÖKSAL IŞIKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bir inşaat projesinin başarılı olarak değerlendirilebilmesi için projenin belirlenen zamanda, kalitede ve maliyette tamamlanması gerekmektedir. Tedarikçilerin bir projenin başarısındaki bu üç faktörü de etkilediği inşaat sektörü için uygun tedarikçi seçimi, projenin başarısında önemli bir yer tutmaktadır. Öte yandan inşaat malzemelerinin çeşitliliği ve özellikleri düşünüldüğünde tedarikçi seçimi sırasında kullanılan ölçütlerin ağırlıklarının farklı olması gerekmektedir. Bu sebeple bu çalışmanın amacı, inşaat projeleri için ürün grupları göz önünde bulundurarak satın alma kararındaki tedarikçi seçim ölçütlerinin ve ağırlıklarının belirlenmesidir. Tedarikçi seçim ölçütlerini belirlemek için uzman panelden ve analitik hiyerarşi sürecinden yararlanılmıştır. Bu ölçütler Kraljic (1983) tarafından geliştirilen ürün grupları olan kaldıraç, stratejik, darboğaz ve genel malzemeler bağlamında ağırlıkları yeniden hesaplanmıştır. Proje geneline bakıldığında kaldıraç (%33,3) ve stratejik (%30,1) ürün grubundaki malzemelerin proje başarısı üzerinde daha yüksek etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Fiyat, kalite standartları ve tedarikçinin firmaya karşı tutumu ile tedarik sonrası malzemenin bakım – onarım hizmetinin veriliyor olması kaldıraç ürün grubundaki malzemeler için ağırlıklı ölçütler olurken; garanti koşulları, teslimat süresi ve paketleme ölçütleri stratejik ürün grubu için öne çıkan unsurlardır. Bu çalışma hâkim literatürün dışında tedarikçi seçimine yönelik tekil yaklaşım yerine ürün gruplarına göre ölçütleri ortaya koymaktadır. Önerilen yaklaşım, firmaların yapı malzemeleri tedarikçilerini seçerken hızlı ve doğru kararlar vermesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
For a construction project to be considered successful, the project must be completed at the specified time, quality, and cost. Appropriate supplier selection for the construction industry, where suppliers affect all three factors in the success of a project, has an important place in the success of the project. On the other hand, due to diverse nature and properties of construction materials, the criteria and their weights used during supplier selection should be different. For this reason, the aim of this study is to determine the supplier selection criteria and their weights in the purchasing decision in consideration with the material groups for construction projects. Expert panel and Analytic Hierarchy Process (AHP) have been used to determine supplier selection criteria. These criteria have been recalculated in the context of supply groups leverage, strategic, bottleneck, and general materials developed by Kraljic (1983). When examining the overall project, it has been determined that the materials in the leverage (33.3%) and strategic (30.1%) product group had a higher impact on the project's success. While the price, quality standards, the supplier's attitude towards the company, and the maintenance - repair service of the material after the supply are the most important criteria for the materials in the leverage materials group; warranty terms, delivery time, and packaging criteria are the important for the strategic materials group. Apart from the dominant literature, this study reveals criteria according to supply groups, rather than a singular approach to supplier selection. The proposed approach will help companies make fast and accurate decisions when selecting construction materials suppliers.