The effect of melatonin on hippo signalling pathway in dental pulp stem cells
Dental pulpa kök hücrelerinde melatoninin hippo sinyal yolağı üzerinde etkisi
- Tez No: 636940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE DİLARA ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Nöroloji, Dentistry, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dental pulpa kök hücreleri (DPKH), nöronal ve nöronal olmayan hücre tiplerine dönüşebilen heterojen multipotent özellikte yetişkin kök hücrelerdir. Hippo sinyal yolağı, hücre canlılığı, çoğalması, farklılaşması ve organ büyüklüğü gibi çeşitli hücresel süreçlerin düzenlenmesinde görev almaktadır. Hippo sinyal yolunun önemli bir bileşeni olan Yes-ilişkili protein (YAP), nöral progenitör hücrelerin nöronal farklılaşmasında rol oynamaktadır. Melatonin hormonunun nöronal yönde farklılaşma üzerinde düzenleyici bir görevi bulunmaktadır. Bu nedenle, melatoninin Hippo sinyal yolu ile etkileşerek nörojenik farklılaşmada düzenleyici bir role sahip olabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda, DPKH'ler melatoninli (10 µM) ve melatoninsiz olmak üzere büyüme besiyeri, dopaminerjik nöronal farklılaşma besiyeri kullanılarak 21 gün boyunca kültüre edildi. Morfolojik değişikler faz-kontrast mikroskobu altında günlük olarak incelendi. DPKH'lerinin farklılaşması Neun, GFAP, tirozin hidroksilaz ve DMP1 immünoreaktiviteleri ile değerlendirildi. Nestin immünoreaktivitesi ile nöral progenitör hücrelerin varlığı, YAP ve p-YAPY357 immünoreaktivitesi ile Hippo sinyal yolağı araştırıldı. SOX2, PCNA ve kaspaz-3 ekspresyonları ek olarak değerlendirilerek, sonuçlarımız western-blot analizleri ile desteklendi. DPKH'lerinin glial hücreler yerine nöronlara başarılı bir şekilde farklılaştığı Neun, TH pozitif immünoreaktivitesiyle ve GFAP negatif immünoreaktivitesiyle gösterildi. Dopaminerjik nöronal farklılaşma besiyeri içerisine melatonin (10 µM) eklenmesiyle, TH ekspresyonu önemli ölçüde artarken, nestin ekspresyonu istatiksel olarak anlamlı olarak azalmıştır. Büyüme besiyeri içerisine melatonin eklenmesiyle, PCNA ve kaspaz-3 ekpresyonları önemli ölçüde azalmıştır. Melatonin ile DPKH'lerin kültüre edilmesi sonrası, p-YAPY357 fosforilasyonunu indüklenirken, YAP ekspresyonu azalmıştır. Sonuç olarak, melatonin Hippo sinyal yolağını aktive ederek, p-YAPY357 fosforilasyonunun artmasını ve YAP aktivitesinin azalmasını sağlayarak DPKH'lerinin çoğalmasını azaltıp nöronal yönde farklılaşmayı indükleme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Dental pulp stem cells (DPSCs) are heterogeneous multipotent adult stem cells with high capacity to differentiate to both neuronal and non-neuronal cell lineage. Hippo pathway regulates diverse cellular processes, including cell survival, proliferation, differentiation, and organ size. Yes-associated protein (YAP) is an important downstream effector of the Hippo signaling pathway involved in neuronal differentiation of neural progenitor cells. Melatonin has a regulatory role for the differentiation of neuronal lineage. Therefore, melatonin may have modulatory role in neurogenic differentiation by interacting with Hippo signaling pathway. In regard with this, DPSCs were incubated with growth and dopaminergic neuronal differentiation medium with or without melatonin (10 µM) for 21 days. The morphological changes were followed by phase contrast microscopy and differentiation of DPSCs was evaluated by immunofluorescence labelling with Neun, GFAP, TH and DMP1. Furthermore, we evaluated the presence of neural progenitor cells by nestin immunoreactivity. Hippo signaling pathway was investigated by evaluating the immunoreactivity of YAP and p-YAPY357. Our results were also supported by western-blot analysis and SOX2, PCNA and caspase-3 were also evaluated. The positive immunoreactivity for Neun, TH and negative immunoreactivity for GFAP showed the successful differentiation of DPSCs to neurons, not glial cells. Melatonin (10µM) addition to dopaminergic media induced TH and decreased significantly nestin expression. The expressions of PCNA and caspase-3 were also decreased significantly with melatonin addition into growth media. Melatonin treatment induced phosphorylation of YAPY357 and reduced YAP expression. In conclusion, melatonin has potential to induce the neuronal differentiation and reduce proliferation of DPSC by increasing phosphorylation of YAPY357 and eliminating the activity of YAP, which indicates the active state of Hippo signaling pathway.