Fagotta çeyrek ton tekniği
The Quarter tone technique in the basson
- Tez No: 63698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFANİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasındaki amaç; fagot çalgısının gerçek potansiyelinin, kullanılmadığı gözönüne alınarak, fagotta çeyrek seslerin kullanımı ve diğer teknikler incelenerek, gerek bestecilere, gerekse profesyonel çalıcılara uygulamada zenginlik yaratmak, bu şekilde elde edilecek tınıların bestelenme kavramının gelişmesine yardımcı olmaktır. Bölüm Fde fagot anlatılmaktadır. Bu bölümde fagotun tarihi gelişimi incelenmiş ve aile ağacı ortaya konulmuştur. Bu çalgının hangi tahta üflemeli çalgılara kaynaklık ettiği ve kimler tarafından geliştirildiği anlatılmıştır. Bölüm H'de ise çeyrek ton tekniği incelenmiş, çeyrek sesler ve diğer ana seslerin çalınabileceği (açık ses tonundan kapalı ses tonuna kadar), bütün olasılıkları içeren genel şema gösterilmiş ve bunun neticesi olarak değişik olanaklar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY The objective of this thesis is to give more opportunities both to composers and to professional bassoonists while they are playing the bassoon and to achieve the improvement of the concept of composing the timbre, by taking in consideration the fact that the actual potential of the bassoon isn't utilized and by studying the application of quarter tones on the bassoon and on other techniques. In Chapter I, the bassoon is defined. In this chapter the historical evoluation of the bassoon is given. In Chapter II the quarter tone technique is studied and a schema which shows nearly all the possibilities of playing quarter notes and fundamental tones (from the open tones to the closed tones) is put. And as a result various timbre combinations are achieved.