Fagot akordunun ve akort ince ayarının yapılmasını sağlayan yeni bir es borusu sistemi ve yeni kamış sistemi hakkında bir öneri
Design of a new bocal system that enables tuning ang fine tuning and a proposal on a new reed system
  1. Tez No: 548560
  2. Yazar: ANTON TROFİMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE USTA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Akort problemi tarihsel süreç boyunca fagotun en büyük problemlerinden biri olmuştur. Çalışmanın amaçlarından biri bu problemi çözmeye yöneliktir. Fagotta akort es borusuyla yapılır. En kısası sıfır olmak üzere bir, iki ve üç numaralı es boruları bulunmaktadır. İcra ortamındaki entonasyona göre dört es borusu değiştirilerek kullanılır. Problem şu ki değişen her es borusu, icracı için alışık olmadığı yeni bir hissiyat ve dört adet es borusunu taşıma, birini bırakıp öbürünü alma gibi gereksiz hareket demek olduğundan dolayı, istenilen akort sağlansa bile bu durum icracının performansını olumsuz yönde etkilemektedir. Yeni es borusu sistemi, klasik olan dört adet es borusunu tek bir es borusunda toplayan ve bu sayede icracıya kullanım ve akort kolaylığını sağlayan bir sistemdir. Birbirine geçmeli yeni sistem, boru kanalını milimetrik hatta mikrometrik ölçülerde uzatma ve kısaltma imkânını sağladığından dolayı, klasik sistemde olan numaraların arasındaki ölçüleri yani akordu elde etmeyi mümkün kılmaktadır. Fagotta gözlemlenen ikinci problem kamışla alakalı olup kamışların ömrünü uzatmaya yöneliktir. Ayrıca ölçülerde birtakım yenilikler yaparak bir sorun olarak algılanan tiz seslerin icrasında kolaylık yapılması hedeflerden biridir. Çalışmanın ikinci bölümü, propolis maddesi kullanılarak ömrü kısa olan fagot kamışının kullanım ömrünü uzatan öneri ile seslerin arasındaki geçiş bağlantıları ve tiz seslerin icrasında kolaylık sağlayan farklı tasarıma sahip kamış forma önerisi hakkında hazırlanmıştır. Çalışma egzersizlerinin yer aldığı üçüncü bölüm, yeni sistem es borusu ve yeni sistem ile üretilen kamış yeniliklerine alışma sürecini kolaylaştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Egzersizler, entonasyon, teknik ve müzikalite egzersizleri olarak üç kısımdan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tuning has been an important issue for bassoon playing since it has been played widespread. One of the aims of this dissertation is to solve that tuning problem. Tuning in bassoon playing is done with bocal. There are four types of bocal, called number 0, 1, 2 and 3. The number 0 is the shortest and the length grows respectively. During the performance, all four of these bocals in different lengths have to be changed regarding the intonation. However, changing the bocals while performing creates many problems. Each bocal gives an unusual feeling to the player, which causes difficulties in performance. Furthermore, even if the performer could get the desired tuning, carrying the bocals and changing them during the performance would influence the artist's performance adversely. The bocal system developed to solve these problems is a design that assembles all those bocals in one bocal and provides ease during the performance. This interlocked design enables making millimetric even micrometric changes in the length of the bocal. Therefore, it is possible to find the best tuning for the performance because this design provides the different lengths, which do not exist in the classical bocal system. The second problem that is commonly observed in bassoon playing is the longevity of the reeds. The second part of this dissertation is devoted to the proposal of the usage of propolis on reeds to expand their longevity. Also, another aim of this study is to do innovation on reed's proportions so as to offer a solution to the difficulty of producing high octave tones. The third part is devoted to the bassoon exercises in order to get familiar with the new bocal and reed design. The exercises involves there parts, which are intonation, technical and musical exercises.