Çalışanların iş doyumlarının bazı özlük nitelikleri ve işin yapısal özellikleri açısından incelenmesi
  1. Tez No: 63697
  2. Yazar: MELTEM GÜRTUNCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu araştırmada çalışanların yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumları, işteki hizmet süreleri gibi özlük nitelikleri ve iş yerinin fiziksel koşulları, iletişim kanalları, ücret, işte yükselme ve ilerleme olanağı, iş kaybetme kaygısı, iş güvenliği, ödüllendirme, sosyal imkanlar, işten memnun olma durumu ve başarı gibi işin yapısal özellikleri ve iş doyumu incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, Karadeniz Ereğli İlçesinde, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları TAŞ. ( ERDEMİR )' de çalışan personel, örneklem grubunu ise çalışan kişilerden random yolla ulaşılan 520 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın bağımsız değişkenlerine ilişkin bilgiler araştırıcı tarafından hazırlanan“ Kişisel Bilgi Formu ”kullanılarak toplanmıştır. Bağımlı değişken olan çalışanların iş doyumunun ölçümünde Hackman ve Oldham' m“ İş Doyum Ölçeği ”nden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler ikili gruplar için bağımsız gruplar için kullanılan t Testi, çoklu gruplar için Varyans Analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Varyans analizi sonucunda elde edilen F değerinin önemli olması halinde gruplar Scheffe Çoklu Karşılaştırma Testi ile karşılaştırılmıştır.Araştırmada hata payı.05 olarak kabul edilmiştir. Bulguların analizi sonucunda cinsiyet, hizmet süresi, ücret, sosyal imkanlar, ödüllendirmeler, yükselme ve ilerleme olanağı, işi kaybetme kaygısı, iletişim kanalları, iş güvenliği, işten memnun olma ve başarı gibi değişkenlerin iş doyumu üzerindeki etkileri önemli bulunmuştur. Bunun yanında yaş, medeni durum.eğitim durumu ve iş ortamının fiziksel koşullarının iş doyumu üzerindeki etkileri önemli bulunmamıştır.Bu sonuçlar, teker teker ele alınarak tartışılmış ve çalışanların iş doyum düzeylerinin arttırılması için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research, the relations between self qualifications as age, sex, marital status, education, duration of service and the structural qualifications of work such as physical conditions, communication, wage, promotion opportunity, fear of loosing job, security, rewards, social benefit, pleased with the job, success on the job and job satisfaction are investigated. The population of the research includes personnel who are employed in Ereğli Iron and Steel Works (ERDEMİR) in the town of Karadeniz Ereğli and the samping includes 520 staff members, who are selected randomly. The data related to the independent variables of the research were collected by using“ Self Information Form ”which has been prepared by the researcher. And the dependent variable-job satisfaction- was measured by using Hackman and Oldham1 s“ Job Diagnostic Inventory ”. ?f ' Data were analized by using t Test and the Analysis of Variance. When F values are significant, the groups are compared with the Scheffe Test. Level of Significance were accepted as 05. The significant difference are found between sex, duration of job, wage, social benefit, rewards, communication, promotion opportunity, fear of loosing job, safety, pleased with the job, success and job satisfaction. No significant difference is found between age, marital status, the level of education, physical conditions and job satisfaction. The outcomes of the study are discussed and some suggestions are made in order to raise the level of job satisfaction of the staff.