KVKK ve GDPR kapsamında firmaların mevcut durum analizi üzerine bir inceleme
A research of current situations of firms in terms of the KVKK and GDPR
  1. Tez No: 637011
  2. Yazar: REYHAN NUR SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜL HALİM ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, firmaların bilgi teknolojileri altyapılarına yönelik KVKK ve GDPR kapsamına uyum sürecinde aldıkları aksiyonlar doğrultusunda mevcut durumlarını analiz etmek ve elde edilen analizler doğrultusunda firmaların bilgi güvenliği farkındalıklarını, KVKK ve GDPR hakkındaki bilgi düzeylerini ve bilgi varlıklarını koruma maksadıyla aldıkları çözüm önerilerini saptamak amacıyla oluşturulan bir anket çalışmasını içermektedir. Detaylı olarak bahsetmek gerekirse, söz konusu çalışma kapsamında Türkiye'de birbirinden farklı 38 firmadan 38 bilgi teknolojileri altyapı ve güvenlik alanında yetkili uzmanlar ile görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler 3 farklı nokta odak alınarak gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, görüşülen yetkili kişilerin bilgi güvenliği farkındalık seviyelerini ölçmeye yönelik sorular yöneltilmiş daha sonra KVKK ve GDPR hakkında sorular sorularak bu uyum süreçleri hakkındaki bilgi düzeyleri ölçülmeye çalışılmıştır. Son olarak; firmaların uğradıkları saldırılar ve bu saldırılara karşı aldıkları güvenlik önlemleri saptanmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, contains a questionnaire study that is aimed to analyze firms' current situation in the direction of actions that they take during orientation period in the scope of KVKK and GDPR towards their Firms' Information Technologies Infrastructures and to determine towards the result of analysis, Firms' Information Security Awareness, their knowledge level and the solution suggestions to secure information assets about KVKK and GDPR. In detail, within the mentioned study, interviews are done with 38 qualified personnel from Information Technologies Infrastructures and Security Areas of 38 different companies. These interviews were focused on 3 different focal points. Firstly, questions enquired to measure the information security awareness levels of the persons who are authorized. Then, questions about the KVKK and GDPR are asked to them, in order to see their knowledge levels about the adaptation process. Lastly, it is aimed to determine the attacks that companies faced, and the security measures taken against those attacks.