Probiyotik, prebiyotik ve sinbiyotiklerin deneysel periodontitis üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The effects of probiotics, prebiotics and synbiotics on experimental periodontitis
  1. Tez No: 637052
  2. Yazar: KÜBRA ESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ŞAHİN AYDINYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Periodontitis, plakla ilişkili, periodontal dokuların yıkımı ile karakterize kronik inflamatuar bir hastalıktır. Günümüzde inflamatuar hastalıklarda antibiyotik kullanım artışını engellemek adına probiyotik, prebiyotik ve sinbiyotikler periodontitis tedavisinde oral mikroflorayı düzenleyici bir alternatif olarak düşünülmüştür. Bu çalışmada deneysel periodontitis modelinde probiyotik (Lactobacillusreuteri), prebiyotik (Ksilooligosakkarit) ve sinbiyotik (Lactobacillusreuteri+Ksilooligosakkarit) kullanılarak periodontal hastalık sürecine etkisi incelenmiştir. Çalışmaya 40 sıçan dahil edilmiş ve probiyotik (PRO), prebiyotik (PRE), sinbiyotik (SIN), periodontitis kontrol (PK) ve herhangi bir uygulama yapılmayan kontrol(P0K) olmak üzere gruplandırılmıştır. 44 gün boyunca deney gruplarına takviye gıda uygulaması yapılmıştır. 4/0 ipek sütur sıçanların mandibular 1.molar dişlerin etrafına son 14 gün bağlı tutularak ligatür ile periodontitis indüklemesi gerçekleştirilmiştir. Deney sonunda sıçanlar sakrifiye edilip sol mandibula alveol kemik kaybının (AKK) ölçümü için histomorfometrik analizde, sağ mandibula ise histopatolojik analizlerde kullanılmıştır. Mikroskop görüntüleri üzerinden AKK ölçülüp; inflamatuar hücre infiltrasyonu (ICI) seviyesi ve osteoblastik aktivite hematoksilen eozin boyaması ile analiz edilmiştir. Osteoprotegerinin (OPG) seviyesi immunohistokimyasal boyama ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is a chronic inflammatory disease associated with plaque, characterized by the destruction of periodontal tissues.Today,probiotics,prebiotics and synbiotics have been considered as an alternative to regulating the oral microflora in the treatment of periodontitis, in order to prevent the increase in the use of antibiotics in inflammatory diseases.In this study, the effects of probiotics(Lactobacillusreuteri), prebiotics(Xylooligosaccharides) and synbiotics (Lactobacillusreuteri+Xylooligosaccharides) on the periodontal disease process were investigated.Forty rats were included in the study and were divided as probiotic(PRO),prebiotic(PRE),synbiotic(SIN),periodontitiscontrol(PK) and control without treatment(P0K).During the 44 days,supplementary food was applied to the experimental groups.Periodontitis was induced by ligating the 4/0 silk suture around the mandibular 1.molar teeth for the last 14 days.At the end,rats were sacrificed.