Sosyo-ekonomik statü ve kentlileşme ilişkisi üzerine bir alan araştırması
Case study in Sivas about socio-economic status and urbanization relationship
- Tez No: 63707
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Sivas'ta modernleşme kuramı çerçevesinde kentlileşme olayım incelemektir. Kent sosyo-ekonomik açıdan farklı tabakalara bölünmüştür. Bu grupları demografik özellikler, konut tipi, yaşam biçimi, komşuluk ilişkileri, kent kültürü tüketim tarzları ve kentsel mekan ve kent toplumuna ilişkin imajlardaki farklılıklara bakarak birbirinden ayırt edebiliriz. Farklılığın bir diğer boyutu ise kentte geleneksel yapının bütünüyle yok olmadığı hatta üretildiğidir. Sosyo ekonomik açıdan alt düzeyden üst düzeylere doğru gidildikçe kentleşmenin daha olumlu ve kentleşmeyi hızlandırıcı etkide bulunduğunu söylenebilir. Kentin farklı tabakalara bölündüğü, üçlü bir yapının vurgulandığı meslek, gelir, eğitim gibi bağımsız değişkenler aracılığı ile kolayca anlaşılabilmektedir. Bireylerdeki tutum ve davranışlarının değişimi iki asamda gerçekleşmektedir. İlk olarak geleneksel tutum ve davranışları etkisi kaybolmakta daha sonra modern tutum ve davranışlar bunların yerine ikame olmaktadır. Demografik özellikler, sosyo-ekonomik özellikler, kent ve kente ilişkin özellikler ve aile içi değişim ile ilgili özellikler olmak üzere dört kısımdan oluşan alan araştırmasının sonucunda, Sivas'ta modern tutum ve davranışların yerleşmeye başladığım ancak geleneksel yapının da bazı kurumlarda devam ettiğini gözlemlenmiştir. Yalnız, gelenekselliğin derecesi ve şekli sosyo ekonomik düzeye bağlı olarak değişebilmektedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study examines the being urbanized phenomen within the modernization theory framework in Sivas. City has been divided into different classes by social- economic terms. These groups can be distinguished by exploring demographic patterns, house types, life style, neighborhood relations, the consuming types within the urban culture and differences about the image of urban society as well as urban space. Another aspect of the difference is the fact that the traditional structure has not been vanished but rather produced. We can put that the urbanization has a positive meaning and includes an effect which accelerates the being urbanized if we move from lower levels to upper levels with social-economic view. That the city has been divided into different classes, can be easily perceived by independent variables, such as work, income and education, in which a three-leveled structure is emphasized. The chance of the attitudes and behaviors of the individuals is existed in two stages. Firstly the effect of the traditional attitudes and behaviours disappears and then modern attitudes and behaviour are replaced. As a result of the survey, which contains four sections to put namely demographic patterns, social-economical characteristics, the qualities of urban and being urbanized and lastly the charecteristics of the transformation of inter-family relations, it can be said that though the modern attitudes and behaviours have begun to take place, the traditional structure has contuniued to exist in some institutions in Sivas. Yet, the degree and form of the traditionalism change by social-economical level.