Cinsiyetleri, fakülteleri ve uyum düzeyleri farklı Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin empatik eğilim düzeyleri
The Empathic tendency levels of the Hacettepe University student from different sexes, faculties and adjustment levels
  1. Tez No: 63708
  2. Yazar: AYNUR BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA GÜLENDAM ERSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ii ÖZET Bu araştırmada cinsiyetleri fakülteleri ve uyum düzeyleri farklı üniversite öğrencilerinin empatik eğilim düzeyleri incelenmiştir. Araştırma 1996-bahar dönemi Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Fen Fakültesi'nin farklı bölümlerinde öğrenim gören 812 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan empatik eğilim düzeyini ölçmek için“Empatik Eğilim Ölçeği”(Dökmen 1988), araştırmanın bağımsız değişkeni olan uyum düzeyini ölçmek için“Hacettepe Kişilik Envanteri”(Özgüven 1978) ve araştırmanın diğer bağımsız değişkenleri olan cinsiyet ve fakülteyi belirlemek için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Grup ların ortalamaları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirle mek için bağımsız örneklem grupları için kullanılan“t”testi uygu lanmıştır. Araştırmada hata payı.05 olarak alınmıştır. Araştırmadan elde edilen bulguların özeti: 1. Kız ve erkek öğrencilerin empatik eğilim düzeyleri karşılaştırıldığında, kız öğrencilerin lehine fark anlamlı bulun muştur. Edebiyat Fakültesi'nde kız ve erkek. öğrencilerin empatik eğilim düzeyleri karşılaştırıldığında, kız öğrencilerin lehine fark anlamlı bulunmuştur. Buna rağmen Fen Fakültesi'nde kız ve erkek öğrencilerin empatik eğilim düzeyleri karşılaştırıldığında, anlamlı bir fark bulunmamıştır. 2. Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin empatik eğilim düzeyi ile Fen Fakültesi öğrencilerinin empatik eğilim düzeyi karşılaştırıldığında, anlamlı bir fark bulunmamıştır. 3. Uyum düzeyi yüksek grup ile uyum düzeyi düşük grubun em patik eğilim düzeyleri karşılaştırıldığında, uyum düzeyi yüksek grubun lehine anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ili SUMMARY In this research the empathlc tendency levels of the university students from different sexes, faculties and adjustment levels were examined. The research was carried out during 1996 spring term with 812 students who were attending the different departments of the Faculty of Literature and The Faculty of Science of Hacettepe University.“Empathic Tendency Scale”developed by Dökmen (1988) was used to measure the dependent variable, the empathic tendency level.“Hacettepe Personality Inventory”developed by Özgüven (1978) was administered to measure the independent variable, adjustment level. Other independent variables sex and faculty were determined by a Questionnaire,“t”test used with independent sample groups was applied to determine whether there is a significant difference between students groups. The level of significance was taken as.05. The findings of the research can be summarized as follows: 1. When the empathic tendency levels of both sexes were compared, there was a significant difference in favour of females. When the empathic tendency levels of both sexes in The Faculty of Literature were compared, there was a significant difference in favour of females. However, there wasn't any significant difference between both sexes in The Faculty of Science. 2. When the two faculties were compared, there wasn't any significant difference in their empathic tendency levels. 3. Empathic tendency levels of students who have high adjustment levels were compared with empathic tendency levels of other students who have low adjustment levels. There was a significant difference in favour of first group.