Siyasal katılımda bir değişim modeli: Gecekondularda araçsal katılımdan özerk katılıma dönüşüm
A Model of change in the political participation: The Transformation from instrumental to autonomus participation in the squatter areas
  1. Tez No: 63706
  2. Yazar: NEZAHAT ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZET“Siyasal Katılımda Bir Değişim Modeli: Gecekondularda Araçsal Katılımdan Özerk Katılıma Dönüşüm”adını taşıyan bu çalışmada, kentte yaşama süresi arttıkça, gecekondularda kısa vadeli, gecekonduya ilişkin birincil ihtiyaçları giderme amaçlı (araçsal) siyasal katılımdan daha uzun vadeli, ülke genel konjonktrüne uygun (özerk) siyasal katılıma doğru değişim yaşanıp yaşanmadığı incelenmiştir. Çalışma temelde bir alan araştırmasını kapsamaktadır. Belirlenen amaçlar çerçevesinde hanereisleri ve gençler için ayrı ayrı oluşturulan görüşme foradan, yerleşme tarihi eski ve yeni olan iki gecekondu mahallesine uygulanmıştır. Araştırmada, siyasal katılımı etkileyen değişkenler, göç öncesi siyasal katılım düzeyi, sözkonusu mahallelerde araçsal ya da özerk katılımın varlığı, siyasal katılım açısından kuşaklararası farklılıklar incelenmiştir. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, kuramsal çerçeveyi içermekte ve araştırmanın temel kavramlarını açıklamaktadır. Bu kavramlar, demokrasi, siyasal katılım, siyasal kültür, kentleşme ve kentlileşme ve gecekondu başlıkları altoda toplanmıştır, ikinci bölüm, araştırmanın metodolojik yaklaşımını belirlemektedir. Alandan elde edilen bulguların sergilendiği üçüncü bölüm, hanereisleri ve gençler başlığında tartışılmaktadır. Son bölüm ise sonuç ve değerlendirme başlığında son sözleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT As its title,“A Model of Change in the Political Participation: The Transformation from Mobilized to Autonomous Participation in The Squatter Areas”suggests, this research is an attempt to see the transformation in the individual's political behavior from that category of Instrumental to that of Autonomous through a comparison between the political behaviors of the inhabitants of an old and those of the inhabitants of a relatively recent squatters areas. This research springs from a field work which is based on interviews with the young and the old of the households in these areas-especially the heads of the families. The questions aimed at testing our the variables that effected the political participation in order to see the level of participation before the migration to the city; the coexistence of mobilized and autonomous paricipation in those areas; and the generation differences in political participation. This work consists of four chapters the first of which gives the theoritical framework and the main concepts such as democracy, political participation, political culture, urbanization and urbanizm and the squatters area. The second chapter is devoted to an analysis of the methodology of the field work. The third chapter deals with the data obtained from the field work and it puts emphasis on the political behaviors of the young and the old in a comparative manner. And the last chapter attempts to give an general evaluation of the research as a whole.