Androgenetik alopesi ve telogen effluvium tanılı kadın hastalarda saç ve saçlı deri trikoskopisi
- Tez No: 637074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZBAĞÇIVAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Klinik olarak sıklıkla birbiri ile karıştırılan veya çoğu kez bir arada izlenen iki tablo olan“Androgenetik alopesi ve telogen effluvium tanılı kadın hastalarda saç ve saçlı deri trikoskopisi'' isimli bu araştırmada, günümüzde giderek artan sıklıkta kullanılan trikoskopi bulgularının tespiti ve bu iki tablodaki trikoskopik bulguların birbiriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda,invazif olmayan bu tanı yönteminin KAGA ve TE'de kullanımının geliştirilmesi adına literatüre katkı sağlamayı ve daha uygun tedavi planları yapabilmek için yeterli kanıt düzeyini oluşturabilmeyi hedefledik. Araştırmamızda, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF) Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniği'ne Nisan 2018 – Aralık 2019 tarihleri arasında saç dökülmesi yakınması ile başvuran, yapılan incelemeler sonucunda Kadın tipi Androgenetik Alopesi (KAGA) veya Telogen Effluvium (TE) tanıları almış olan ve trikoskopik kayıtları bulunan 18 yaş ve üzerindeki tüm kadın hastalar değerlendirilmiştir. Araştırmaya 55 KAGA, 55 TE ve 30 KAGA+TE birlikteliği olmak üzere toplamda 140 hasta alınmıştır. Hastaların saç ve saçlı deri incelemelerinde kliniğimizde mevcut olan dijital dermoskop (MoleMax II, Viyana, Avusturya) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research titled“Hair and scalp trichoscopy in women diagnosed with androgenetic alopecia (AGA) and telogen effluvium (TE)”, which are the two conditionsthat are clinically inseparable or diagnosed simultaneously, was aimed to determine and compare the trichoscopic findings,which is being used more frequently nowadays. According to the results obtained, we intended to contribute to the literature in order to improve the use of this non-invasive diagnostic method in AGA and TE, and to have a sufficient level of evidence to make more appropriate treatment plans. All female patients aged 18 years and older who applied to theDokuz Eylul University Faculty of Medicine (DEUFM),Department of Dermatology and Venerology between April 2018 - December 2019with the diagnoses of Female type Androgenetic Alopecia (FAGA) or Telogen Effluvium (TE) and who had trichoscopic recordswere evaluated in our study. A total of 140patients, 55 FAGA, 55 TE and 30 FAGA+TE were included in the study.Hair and scalp of the patients were evaluated by the digital dermoscope present in our clinic (MoleMax II, Vienna, Austria).Data obtained from the study were recorded to the standard“SPSS 22.0”programme and all p values