Asrtronomi konularında uygulanan kavramsal değişim metinlerinin fen bilimleri öğretmen adaylarının astronomiye yönelik başarı, tutum ve ilgi düzeylerine etkisi
The effect of conceptual change texts applied on astronomy issues on the success, attitude and interest levels of science teacher candidates
  1. Tez No: 637114
  2. Yazar: YAPRAK YEŞİL ASANA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilimleri öğretmen adaylarının astronomi konularındaki başarıları, tutum ve ilgilerinde Kavramsal Değişim Metin (KDM) yönteminin etkisini Düz Metin (DM) ve Geleneksel Öğrenme (GÖ) yöntemiyle karşılaştırmaktır. Astronomi konularındaki başarılarını Astronomi Başarı Testi (ABT), astronomi eğitimine yönelik tutumlarını Astronomi Tutum Ölçeği (ATÖ) ve astronomi eğitimine yönelik ilgilerini ise Astronomi İlgi Ölçeği (AİÖ) puanları ile belirlemektir. Çalışma süresince uygulanan yöntemlerin, öğretmen adaylarının astronomiye yönelik başarı, tutum ve ilgi düzeyleri üzerindeki etkisini daha detaylı incelemek amacıyla Astronomi Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu (AYYGF) uygulanmıştır. Ayrıca deney gruplarına astronomi konularında yazılan metinlere yönelik tutumlarının belirlenmesi için de Metinlere Karşı Tutum Ölçeği (MKTÖ) uygulanmıştır. Çalışmanın örneklemini Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Öğretmenliği Ana Bilim Dalı'nda öğrenim gören, 2017-2018 eğitim öğretim yılının bahar döneminde astronomi dersini alan 4. sınıf öğretmen adayları oluşturmaktadır. 1.deney grubu (KDM, C şubesi), 2.deney grubu (DM, B şubesi) ve kontrol grubu ise (GÖ, A şubesi) olarak belirlenmiştir. Araştırmanın alt problemlerinin analizinde bağımlı t-testi, bağımsız gruplar için t-testi ve ilişkisiz örneklemler için tek faktörlü varyans ( one way ANOVA) yapılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Uygulama öncesinde deney ve kontrol gruplarının astronomi konularındaki başarı, tutum ve ilgileri arasında bir farklılığın olmadığı, uygulama sonrasında ise farklılığın yalnızca KDM grubu lehine olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the conceptual change text (KDM) method with the Plain Text (DM) and Traditional Learning (GO) method in science teachers 'astronomy subjects' achievements, attitudes and interests. Astronomy Achievement Test (ABT), Astronomy Attitude Scale (ATÖ) and Astronomy Achievement Scale (AIÖ) scores. See Astronomy prospective teachers' astronomy-focused achievement, attitudes and interests. Astronomy Semi-Structured Vision Form (AYYGF) was applied. The Attitudes Towards Texts Scale (MCSS) was applied. The sample of the study is for the 4th grade teacher candidates who study in Gazi University Gazi Faculty of Education Science Education Department and the 2017-2018 academic year spring semester astronomy course. The first experiment group (KDM, C branch), the second experiment group (DM, B branch) and the control group (GÖ, A branch). In the analysis of the sub-problems of the study, dependent t-test, t-test for independent groups and one-factor variance (one-way ANOVA) were used for independent samples. The necessity of differentiation between success, attitude and interests in astronomy subjects is in favor of KDM group.