Antik Yunan tiyatrosunun günümüz tiyatrosuna olan yansılarının, Euripides'in 'Bakkhalar' adlı oyununun sahnelenişi ile incelenmesi
A Research on the influence of ancient Greek theatre upon modern theatre within the staging of Euripides play, the Bacchae
- Tez No: 63712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Değişim süreçlerinin hızlandığı, neredeyse takip edilemez hale geldiği günümüzde, 2500 yıl önce yazılmış tiyatro eserlerinin hâlâ sahneleniyor, seyirciye hitap ediyor ve onu etkiliyor olması ilgi çekici bir durum arzetmektedir. Süren ve eskimeyen bu etkilenişin sebepleri araştırıldığında görülür ki, Antik Yunan dönemi tiyatro yazarları insanın önündeki çatışmaları çok net tesbit etmiş, yalın ama çarpıcı sahnelerle seyirciye iletmişlerdir. Ve görülmüştür ki yaşanan değişiklikler hep biçimde olmuş, öz bu uzun süreci en az hasarla atlatmıştır. Örnekle söylemek gerekirse, savaş kavramı insanlık tarihi boyunca varolmuş, ama silahlar ilk çağlarda ok, mızrak iken günümüzde bir düğmeye basarak bir şehri yokedecek bombalara dönüşmüştür. Yani düşmanı yokedecek silahlar değişmiş ama yok edilmesi gereken düşmanlar hiç değişmemiştir. İşte bu çalışmanın konusu, Antik Yunan dönemini ve günümüzü, öz ve biçim açısından incelemek, karşıtlıklarım, paralelliklerini bir oyun örneğinde ele alarak pratiğe dökmektir. Bu amaçla ele aldığımız oyun Euripides 'in“Bakkhalar”adlı oyunudur. Neden bu yazar ve bu oyunu sorusuna ise şu şekilde yanıt vermek mümkündür. Euripides, Antik Yunan dönami tragedya yazarları içinde modern tiyatro anlayışına en yakın yazan, hatta kimi eleştirmenlere göre modern tiyatronun temellerini atan yazardır ve“Bakkhalar”oyunu ile, tragedyayı var eden iki pozitif değerin çatıştığı atmosferi, tarafların kesin, net tavırları ile yalın bir dille ama yoğun bir ortamda işlemiştir. Böylece bize, söylemek istediklerimizi örneklendirebileceğimiz bir alan yaratmıştır.Çalışılacak oyun belirlendikten sonra geriye, oyunu çalışacak ekibi toplamak, rolleri dağıtmak, prova yapmak ve neler olacağım görmek kalmıştı. İşte herşey böyle başladı.
Özet (Çeviri)
ııı SUMMARY Nowadays, while changing in progresses are rise and become unable to follow, it shows an interesting situation that theatere plays, which were written 2500 years ago, are still staged, address the viewers and influence them. When the reasons of this influence, lasting and never decreasing, are searched; it is seen that drama writers in Ancient Greek period have determined confusions in the nature of human being and showed this, the viewers by simple but attracting stages. It has been observed that the changing lived have always occurred in only forms but the changing lived have always occurred in only forms but the nature passed from this progress with the least destroy. For example; the concept of the war is always exists along the history, but while arms were lances and arrows in antique period today they have changed to bombs which can destroy hall city by pressing a button. This means that arms which destroy the enemy have changed but the enemies which should be destroyed have never changed. The subject of this study is to examine the Ancient Greek period and today from the point of the nature and from, to practices contrasts and parallels by considering in a play. For this reason the play that we have examined is the“Bacchae”written by Euripides. It is possible to answer the question“why this play and this writer has been chosen”as; Euripides is more familiar with the modern theatre concept among the tragedyIV writers in Ancient Greek period, even according to some critics he was the writer that established modern theatre. He has discussed in the play“The Bacchae”, the atmosphere where two positive concepts creating tragedy are conflicting, furthermore, examined the definite and certain attitudes of parties by a simple words but intensive medium. Therefore, he created a field that we can give some examples related to what we talk about. After the determination of the play that will be studied, the remaining is to bring together the players, to give roles, to rehearse and to see what will happen. That is the way where everything started so.