0-24 ay arası çocuğu olan ebeveynlerin bağışıklama ile ilgili bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge levels of parents with children between 0-24 months about immunization
  1. Tez No: 637178
  2. Yazar: GİZEM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Anne babaların çocukluk çağı aşı bilgi düzeyleri, çocuklarının aşılanma durumları ile bunları etkileyen faktörlerin tespit edilmesi, bağışıklama ile ilgili farkındalık kazandırmak ve bunun sonucunda çocuk aşılamasını artırmak amaçlandı. MATERYAL VE METOT: Prospektif kesitsel tanımlayıcı türde olan bu çalışma 12.05.2020-12.06.2020 tarihleri arasında SBÜ Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 261 kişiyle gerçekleştirildi. 261 kişiye çocukluk çağı aşıları hakkında bilgi düzeylerini sorgulayan anket uygulandı. Anketler bireylere çalışma ile ilgili bilgi verildikten ve katılımcılardan onam alındıktan sonra yüz yüze görüşme yöntemi ile dolduruldu.
Özet (Çeviri)
AİM: The aim of the study was to observe knowledge of parent's about childhood vaccination, vaccination status of their children and related factors affecting their perspectives on immunization, to raise awareness about immunization. As a result, it was aimed to increase child vaccination. MATERIALS AND METHODS: This cross-sectional descriptive study was conducted with 261 people over 18 years admitted to Family Medicine Outpatient Clinics of Ümraniye Training and Research Hospital, İstanbul between May 2020 -June 2020.The questionnaires to evaluate about childhood vaccination was prepared by researchers.The questionnaires were filled in by face-to-face interview method after informing the participants about the study and obtaining consent from the participants.