0-48 ay arası çocuğu olan annelerin çocukluk çağı aşıları hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of information attitudes and behaviors regarding childhood vaccinations of mothers with children aged 0-48 months
  1. Tez No: 867333
  2. Yazar: SEVAL DANIŞKAN KAPANŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KORKUT, DOÇ. DR. HABİBE İNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Giriş ve Amaç: Aşılar; bulaşıcı hastalıkların önlenmesini ve eradike edilmesini sağlayan en temel koruyucu biyolojik ürünlerdir. Aşının önemini vurgulayan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), coğrafi konumu veya sosyoekonomik durumu fark etmeksizin her çocuğun aşılara eşit erişimini sağlayabilmek için 1974'te Genişletilmiş Bağışıklama Programını (GBP) başlatmıştır. Ülkemizde 1981 yılında bu program uygulamaya koyulmuştur. Bu çalışmada; 0-48 ay arası çocuğu olan annelerin çocukluk çağı aşıları hakkında bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı özellikteki bu çalışmaya 15.01.2024-15.04.2024 tarihleri arasında Karabük İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran, 0-48 ay arası çocuğu olan 256 anne dahil edildi. Yabancı uyruklu bireyler ve 0-48 ay aralığıyla uyumlu çocuğu olmayan kişiler çalışma dışı bırakıldı. Araştırmada veri toplama aracı olarak toplamda üç bölümden oluşan, çoktan seçmeli ve açık uçlu 34 soruluk bir anket formu kullanıldı. İlk bölümde annelerin sosyodemografik özelliklerini değerlendiren 14 soru, ikinci bölümde Sağlık Bakanlığı çocukluk çağı aşı takvimi hakkında bilgi, tutum, davranışlarını değerlendiren 15 soru ve son bölümde ücretli aşılar hakkındaki bilgi düzeylerini değerlendiren 5 soru yer aldı. Annelere anket formu hakkında bilgi verildi ve araştırmaya katılmaya gönüllü olanların yazılı onamları alındı. Anket yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Vaccines are the most fundamental protective biological products that prevent and eradicate infectious diseases. The World Health Organization (WHO) emphasises the importance of vaccines and initiated the for every child regardless of their geographical location or socioeconomic status. In our country, this programme was implemented in 1981. This study aims to assess the knowledge level, attitudes, and behaviours of mothers with children aged 0-48 months regarding childhood vaccinations. Materials and Methods: This cross-sectional descriptive study included 256 mothers with children aged 0-48 months who applied to Family Health Centers affiliated with Karab¸k Provincial Health Directorate between 15.01.2024-15.04.2024. Individuals of foreign nationality and those who did not have a child in the 0-48 month age range were excluded from the study. A total of three sections, consisting of a 34-item questionnaire with multiple-choice and open-ended questions, were used as the data collection tool in the research. The first section included 14 questions evaluating the mothers' sociodemographic characteristics, the second section comprised 15 questions assessing knowledge, attitudes, and behaviors regarding the Ministry of Health childhood vaccination schedule, and the final section consisted of 5 questions evaluating the knowledge levels on paid vaccinations. Mothers were informed about the questionnaire, and written consent was obtained from those willing to participate in the research. The questionnaire was administered through face-to-face interviews.