Mediodactylus kotschyi (Steindachner, 1870)'nin yaş yapısının ve vücut büyüklüğünün incelenmesi
Investigation of the age structure and body size of Mediodactylus kotschyi (Steindachner, 1870)
  1. Tez No: 637179
  2. Yazar: HATİCE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışması, Isparta ilinin Sütçüler ilçesinin Kasımlar Köyü'nde yayılış gösteren İnce Parmaklı Keler (Mediodactylus kotschyi) popülasyonundaki bireylerin yaş yapılarının iskelet kronolojisi yöntemi kullanılarak incelenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, popülasyondaki bireylerin ortalama yaşı, ortalama vücut boyu, maksimum yaşı ve eşeysel olgunluk yaşı hakkında önemli bulgulara ulaşılmıştır. Kasımlar popülasyonuna ait bireylerde ortalama yaş ve SVL değerleri popülasyondaki tüm bireyler için sırasıyla 3,50 ± 0,9 yıl ve 38,65 ± 3,6 mm (erkek bireylerde 3,37 ± 0,59 yıl ve 38,19± 2,27 mm, dişi bireylerde ise 3,73 ± 1,27 yıl ve 39, 45 ± 5, 27 mm) olarak bulunmuştur. Yaş aralığı erkeklerde 2-4 yıl, dişilerde ise 2-6 yıl arasında değişmektedir. M. kotschyi'nin Kasımlar popülasyonundaki dişi ve erkek bireylerin 2-3 yaşında eşeysel olgunluğa eriştiği görülmüştür. Bu türün dişi ve erkek bireylerinde vücut büyüklüğü (SVL) ve yaş arasında pozitif korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out by using skeletalchronology method to investigate the age structures of individuals in a population of the Kotschy's Gecko (Mediodactylus kotschyi), located in Kasımlar Village of Sütçüler district of Isparta province. As a result of the studies, the important findings about the average age, average body length, longevity and sexual maturity age of individuals in the population were found out. Average age and SVL values in the individuals belonging to the Kasımlar population were 3,50 ± 0,9 years and 38,65 ± 3,6 mm (3,37 ± 0,59 years and 38,19 ± 2,27 mm in the males, and 3,73 ± 1,27 years and 39, 45 ± 5, 27 mm in the females). The age range varies between 2-4 years in males and 2-6 years in females. It was observed that both females and males in the of the Kasımlar population M. kotschyi's reached sexual maturity at the age of 2-3 years. A positive correlation was found between body size (SVL) and age in female and male individuals of this species.