0-24 ay arası çocuk sahibi olan ebeveynlerin uyku kalitesi anksiyete-depresyon ve yeme tutumu arasındaki ilişki
The relationship between sleep quality anxiety-depression and food attitude of parents with 0-24 months of children
- Tez No: 639614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAZİYE ŞULE GÜMÜŞTAKIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 0 – 24 ay arası bebek sahibi olan ebeveynlerin uyku kalitesi, anksiyete – depresyon ve yeme tutumu arasındaki ilişkiyi incelemek ve ailelerin farkındalığını artırıp daha rahat bir postpartum dönemi geçirmelerini sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma; Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Polikliniğine başvuran 0-24 ay arası bebek sahibi olan ebeveynlere 01.08.2019 ile 01.11.2019 tarihleri arasında prospektif olarak yapıldı. Araştırmaya katılımı kabul eden katılımcılara sosyodemografik özellikleri içeren anket, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Hastane Anksiyete ve Depresyon ölçeği (HAD), Yeme Tutum Ölçeği araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme metodu ile dolduruldu. Polikliniğe ortalama 40 hasta başvurduğu bunların 20 tanesinin anket için uygun olduğu düşünülerek örneklem hesaplama yöntemiyle % 5 hata payıyla ve %95 güven aralığında evren büyüklüğü 800 ve örneklem büyüklüğü 260 kişi olarak hesaplandı. Çalışmamız 260 ebeveyn ile tamamlanmıştır. İstatiksel analiz R 3.5.1. programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the relationship between sleep quality, anxiety - depression and eating attitude of parents who have babies between 0 and 24 months and to increase the awareness of families and to have a more comfortable postpartum period. Method: Work; It was performed prospectively between 01.08.2019 and 01.11.2019 between the parents who had 0-24 months old babies who applied to the Pediatric Diseases Policlinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Medical Faculty Hospital. The survey, which included socio-demographic characteristics, to the participants who accepted to participate in the study, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD), and Eating Attitude Scale were filled out by the researcher through face-to-face interview method. Considering that 40 patients applied to the outpatient clinic, 20 of them were suitable for the questionnaire, the population size was calculated as 800 and sample size was 260, with a 5% error margin and a 95% confidence interval. Our study was completed with 260 parents. Statistical analysis R 3.5.1. made using the program.