Parkinson hastalarında yaşam kalitesi ile sosyal kaygı düzeyleri ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişki
The examination of the relation among social anxiety level psychological symptoms and quality of life in patients with parkinson's disease
  1. Tez No: 637186
  2. Yazar: NIGAR MAMMADLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı demografik değişkenler ve psikolojik belirtilerle beraber Parkinson hastalarının sosyal kaygı ve yaşam kalitesi düzeylerini belirleyebilmektir. Materyal ve Metot: Bu çalışma Kasım 2019- Mayıs 2020 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda 60 Parkinson hastasıyla yapılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı Demografik Bilgiler Formu, Parkinson Disease Questionnaire (PDQ-39), Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Psikolojik Belirti Tarama Testi (SCL-90) kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS V22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler Nicel verili normal dağılış gösteren iki bağımsız grup için Student t-testi, normal dağılış göstermeyen gruplar için Mann-Whitney U testi, ikiden çok bağımsız gruplar ise normal dağılış gösteren gruplar ANOVA, normal dağılış göstermeyen gruplar ise Kruskal-Wallis testi test edildi. Çoklu karşılaştırmalar için Tukey ve Tamhane testi kullanıldı. Değişkenler arasındaki ilişkiye Pearson korelasyon ile bakıldı. PDQ üzerinde önemli değişkenlerin etkisine bakmak için çoklu regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to examine the social anxiety and quality of life levels of Parkinson's patients with demographic variables and psychological symptoms. Material and Method: This study was carried out in the Department of Neurology at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine between November and December 2019. Researcher Demographic Information Form, Parkinson Disease Questionnaire (PDQ-39), Liebowitz Social Anxiety Scale, Psychological Symptom Screening Test (SCL-90) It was used. The data were analyzed using IBM SPSS V22 program. Analyzes conducted Student t-test for two independent groups with normal distribution with quantitative data, Mann-Whitney U test for groups without normal distribution, ANOVA with groups without normal distribution, and Kruskal-Wallis test with groups without normal distribution. Tukey and Tamhane tests were used for multiple comparisons. The relationship between the variables was evaluated with Pearson correlation. Multiple regression analysis was performed to look at the effect of important variables on PDQ.