Üniversite öğrencilerinde fiziksel aktivite ve internet bağımlılığı ilişkisinin incelenmesi
Study of the relationship between physical activity and internet addiction in university students
  1. Tez No: 637191
  2. Yazar: MERVE CINCIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite ve internet bağımlılığı ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Hitit Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 1419 öğrenci katılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (IPAQ)'' ve ”Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği" kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin normallik düzeyi One Sample Kolmogorov-Smirnov, ölçek puanlarının karşılaştırılmasında; Ki Kare ve Mann Whitney U, yüzdelik dağılımların belirlenmesinde frekans analizi ve ölçek puanlarının arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Fiziksel aktivite düzeyi düşük olan öğrencilere boş zamanlarında fiziksel aktivite yapmaları konusunda teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is studying the relationship between university students' physical activity and internet addiction. 1419 students studying at Hitit University, Gazi University, Kırıkkale University Faculty of Sport Sciences and Faculty of Health Sciences participated in the research.“Personal Information Form”,“The International Physical Activity Questionnaires (IPAQ)”and“Young's Internet Addiction Test”were used as a data collection tool. SPSS 22.0 program was used in the analysis of the data. One Sample Kolmogorov-Smirnov test was used for normality of the distribution of samples. Ki Kare and Mann Whitney U tests were used for comparison of the scale scores. Frequency analysis was used for determining the percentage distribution. Spearman's correlation test was used for analysis of the relationships between scale scores.