Yaşam memnuniyet ölçeğinde ROC analizi ile standart belirleme
Standard determination in life satisfaction scale with ROC analysis
  1. Tez No: 637199
  2. Yazar: AYDAN KÜÇÜKERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERAY YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yaşam memnuniyeti ve mutluluk kavramları yüzyıllardır birçok bilim dalı tarafından araştırılmaktadır. Geliştirilen anketler aracılığıyla ölçülen yaşam memnuniyeti ülkemiz genelinde“Türkiye İstatistik Kurumu”(TÜİK) tarafından 2003 yılında araştırılmaya başlanmıştır. 2003 yılından 2016 yılına kadar,“Yaşamınızı bir bütün olarak düşündüğünüzde ne kadar mutlusunuz?”sorusuna verilen yanıtlar yaşam memnuniyeti düzeyi olarak sunulmuştur. Bu çalışmada katılımcılara ilk kez 2017 yılında sorulan“Bir bütün olarak düşündüğünüzde, son zamanlardaki yaşam memnuniyetinizi 0 ile 10 arasında derecelendiriniz”ifadesini yaşam memnuniyeti düzeyi olarak ele almıştır.“Yaşamınızı bir bütün olarak düşündüğünüzde ne kadar mutlusunuz?”sorusuna verilen cevapları altın standart olarak değerlendirip yaşam memnuniyeti kesme puanını“ROC Eğrisi Yöntemi”ile hesaplanmıştır. Kesme puanının demografik değişkenlere, kişinin yaşamdan umutlu olup olmamasına, AB üyeliğine bakış açısına göre değişip değişmediği incelenmiştir. Yaşam memnuniyet araştırmasının faktör analizi yapılmıştır. Faktör analizi sonucunda ilk iki faktörü oluşturan değişkenler ve demografik değişkenler ile“karar ağacı”oluşturulmuştur. Çalışmamda demografik değişkenlerin yaşam memnuniyeti üzerine etkisi“Sıralı Lojistik Regresyon Analizi”ile incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda cinsiyet, medeni durum, çalışma durumu ve AB üyeliğine bakış açısı değişkenleri kesme puanını değiştirmediği gözlemlenmiştir. Eğitim almamış, herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve geleceğinden umutsuz kişilerin yaşam memnuniyeti kesme puanı daha düşüktür. Çalışma durumu yaşam memnuniyetini etkilemezken kamu çalışanlarının özel sektör çalışanlarına göre yaşam memnuniyeti kesme puanı daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, sosyal güvenceye sahip olma durumu yaşam memnuniyetini etkileyen demografik değişkenler arasında yer almıştır. Yaşam memnuniyetini oluşturan iki faktörün yaşam memnuniyetini açıklama oranı, karar ağacının yaşam memnuniyetini açıklama oranından daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of life satisfaction and happiness have been explored by many disciplines for centuries. Life satisfaction has started to be measured through developed surveys in our country by“Turkish Statistical Institute”(TurkStat) since 2003. The answers which are given to the“When you think of your life as a whole, how happy you are?”are presented as the level of life satisfaction. This study started to take phrase, by asking participants to“when you think of your life as a whole, rate your satisfaction from 0 to 10”in 2017. The answers that were given to the question“When you think of your life as a whole, how happy you are?”were evaluated as the gold standard and life satisfaction cut-off score and calculated with the“ ROC curve method. The cut-off score examined by the variables depending on demographic variables, whether the person is hopeful about life or not, and the point of view on EU membership. Factor analysis of the life satisfaction survey was conducted. A ”Decision tree“ is formed with demographic variables and the variables that make up the first two factors. The effect of demographic variables on life satisfaction was examined by ”Ordinal Logistic Regression Analysis" in our study. As a result of the study, variables which are gender, marital status, working status and the point of view on EU membership do not affect on the cut-off score. Furthermore, the life satisfaction cut-off score of people, uneducated and without social security and also desperate for their future, is lower than the others. While working status do not have effect on life satisfaction cut-off score, it was found that public employees have higher cut-off score than private sector employees. In this study, gender, education level, marital status, social security status are among the demographic variables effects life satisfaction. The ratio of the two factors that make up life satisfaction explains life satisfaction is lower than the ratio of the decision tree that is obtained through the first two factors and demographic variables.