Yeni HIV tanısı almış kişilerde altı aylık dönemde sağlık ile ilişkili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of health-related quality of life in newly diagnosed with HIV in a six-month period
- Tez No: 910741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN DERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: HIV (Human Immundeficiency Virus- İnsan İmmün yetmezlik Virüsü) enfeksiyonu, günümüzde etkin antiretroviral tedaviler (ART) sayesinde ölümcül bir hastalıktan yönetilebilir bir kronik hastalığa dönüşmüştür. Bu durum, yaşam beklentisindeki artışı beraberinde getirirken, sağlık ile ilişkili yaşam kalitesinin (SYK) daha kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Çalışmamız, yeni HIV tanısı almış kişilerin tedavi ve takip süreçlerindeki SYK değişimlerini ve UNAIDS'in dördüncü 95 hedefi olması önerilen iyi yaşam kalitesi (YK) oranlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, yeni HIV tanısı alan kişilerin altı aylık süreçte izlenmesiyle prospektif gözlemsel bir tasarımla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde, WHOQoL-HIV Bref ölçeği kullanılarak SYK ölçümleri yapılmış; ayrıca katılımcıların demografik özellikleri, CD4+ T lenfosit sayıları ve viral yükleri gibi klinik parametreler kaydedilmiştir. Ölçümler başlangıçta, üçüncü ve altıncı aylarda gerçekleştirilmiştir. Verilerin karşılaştırılmasında parametrik ve non-parametrik testler kullanılmıştır. Sürekli değişkenler için Student's t-testi veya Mann-Whitney U testi, kategorik değişkenler için ki-kare veya Fisher's exact testi uygulanmıştır. Üç zaman noktasındaki değişimlerin analizi için tekrarlayan ölçümlü ANOVA veya Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Gruplar arasında fark olup olmadığını anlamak için post-hoc analizler gerçekleştirilmiştir. Klinik olarak önemli olan en küçük farklılık (MCID) analizi çıpa temelli ve dağılımsal temelli yöntemlerle yapılmıştır. SYK değişimlerini çıpa temelli MCID yöntemleri ile analiz etmek için ortalama değişim (AC), değişim farkı (CD) hesaplamaları, ROC (Receiver Operator Curve)- AUC (Eğri altında kalan alan) ve lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Dağılımsal temelli MCID analizi için standart ölçüm hatası (standard error of measurement, SEM), Cohen's d ile etki büyüklüğü analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: HIV (Human Immunodeficiency Virus) infection has transformed from a fatal disease into a manageable chronic condition due to effective antiretroviral therapy (ART). While life expectancy has significantly improved, comprehensive evaluation of health-related quality of life (HRQoL) is increasingly important. Our study aims to assess changes in HRQoL during treatment and follow-up of newly diagnosed individuals with HIV and to evaluate the proportion of individuals achieving good quality of life (QoL) as proposed by UNAIDS' fourth 95 target. Materials and Methods: This prospective observational study was conducted at Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, monitoring newly diagnosed HIV patients over a six-month period. HRQoL was measured using the WHOQoL-HIV Bref scale at baseline, the third month, and the sixth month. Demographic data, CD4+ T lymphocyte counts, and viral load levels were also recorded. Parametric and non-parametric tests were used for statistical comparisons. Student's t-test or Mann-Whitney U test was applied for continuous variables and chi-square or Fisher's exact test for categorical variables. Repeated-measures ANOVA or Kruskal-Wallis tests analyzed changes across time points, followed by post-hoc analyses. The minimal clinically important difference (MCID) was calculated using anchor-based and distribution-based methods, including mean change (AC), change difference (CD), ROC-AUC analysis, and logistic regression. Distribution-based methods included standard error of measurement (SEM) and effect size analysis with Cohen's d.