Konaklama tesislerinde yatak odalarının iç mekan biçimlenmesine bir yaklaşım
An Approach for dimensioning bedrooms in accommodation facilities in interior space
  1. Tez No: 63722
  2. Yazar: ÖZGÜN ÖZHİSAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AZZEM AYDINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET Bu çalışma kapsamı içinde ele alman“Konaklama Tesislerinde Yatak Odalarının İç Mekan Biçimlenmesine Bir Yaklaşım”isimli çalışmanın konusu, konaklama tesislerinde yatak odalarının biçimlenmesine etki eden tüm faktörlerin tespit edilmesi ve incelenmesi, biçimlenmeyle ilgili olarak gerekli çözüm önerilerinin getirilmesidir. Konaklama tesisleri ve yatak odalarının tarihi gelişimi içinde ilk çıkış yerlerinden günümüze kadar olan değişimleri ile günümüzde turizm alanında yaşanılan gelişmeler sonucunda yatak odalarının biçimlenme özellikleri bu konu kapsamı içinde ele alınmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konaklamanın tanımı, dünyada ve Türkiye'deki konaklama yapılan ile yatak odalarının ilk çağlardan günümüze kadar olan tarihi gelişimi, önemli sayılan örneklerle ele alınarak kendi dönemleri içindeki özellikleri irdelenmiştir. Ayrıca bu bölümde günümüz konaklama endüstrisi içinde yer alan konaklama tesisi türleri verilmiştir. İkinci bölümde yatak odaları ve ıslak hacimlerin biçimlenmesine etki eden faktörler sırasıyla ele alınmıştır. Bunlar; yatak odalarında kullanıcı eylemlerinin tespiti ile işlevsel ve boyutsal gereksinimler, yatak odası plan şemaları, teknik gereksinimler, estetik gereksinimler, sosyo ekonomik etkenler ile gereksinimler ve son olarak esnek ve değiştirilebilir kulanım alt başlıkları altında incelenip irdelenmiştir. Biçimlenmeye etki eden bütün bu faktörlerle ilgili çözüm önerileri verilmiştir. Üçüncü bölümde yatak odalarının bir sınıflandırması yapılarak, tasarlanmış ve tip örnek oluşturabilecek yatak odaları şemaları ile mekan içinde kullanılan möble ve donatıların bir değerlendirmesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise önceki tüm bölümlerin genel bir değerlendirmesi yapılarak sonuçlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ıu ABSTRACT The subject of this study titled“An Approach for Dimensioning Bedrooms in Accommodation Facilities in Interior Space”is to determine and analyze all of the factors that influence on the shaping of the bedrooms in accommodation facilities and to make suggestions about their shapes. Within the historical development of the accommodation facilities and bedrooms, the changes seen starting from first orginating places, to the once in from of developments being experienced in filed of tourizm today, were considered with respect to the characteristics of the bedroom shapes and studied. The study contains four sections. The first sections, gives a definition of the accommodation and provides information, based on analysis of the characteristic and by staying within the historical developments they experienced, starting from their inital ages, to date and by taking considerable number of accommodation structures and bedrooms as the sample. Furthermore, in this section, the types of accommodation facilities that are included in the current accommodation industry are indicated. In the second section, the factors influencing bedrooms and wet volumes are taken as the subject of consideration, one by one. They are analyzed under such sub titles as determination of user action done in bedroom, functional and dimensional requerments, bedroom plan charts, technical needs, esthetic needs, socio-economic factors, needs and lastly, the flexible and changeable uses they can be made of. For all of these factors whith are effecting the shaping, the related solution suggestions are indicated. In the thirt section, the bedrooms are classified, the design and type for bedroom charts are studied, the furniture and furnishings to be used in the structure, are assessed In the fourth section, a general assessment of all of the previous secyions is made and rezults are emphasized.