Akut inmede segmentasyon ve hacim hesabı
Segmentation and volume calculation in acute stroke
- Tez No: 637243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devreler ve Sistemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
İnme önemli bir sağlık sorunudur ve inme tedavisinde en yaygın görüntüleme yöntemi manyetik rezonanstır (MR). Difüzyon ağırlık görüntüleme (DWI) ve perfüzyon ağırlıklı görüntüleme (PWI) hızla akut inme tedavisinin ana parçaları haline gelmektedir. Bu çalışmada, akut inme hastalarının beynin hasarlı hacmi ve hasar görmesi muhtemel hacmi MR görüntüleri üzerinden matematiksel yöntemle ve doku yöntemleri ile hesaplanmıştır. Bu çalışmada, öznitelik çıkarma için Gri Seviye Eş-oluşum Matrisi (GLCM), Gabor ve Laws Doku Enerji Ölçüsü (LTEM) doku yöntemleri kullanılmıştır. Çıkarılan öznitelikler, sırasıyla beynin ne kadar hasar gördüğünü ve beynin ne kadar zarar görebileceğini bilgisini veren DWI ve PWI hacimlerini tahmin etmek için kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar matematiksel model ve literatür ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Stroke is a major health problem and the most common imaging method in stroke therapy is magnetic resonance (MR). The diffusion weighted imaging (DWI) and perfusion-weighted imaging (PWI) are quickly becoming the main parts of acute stroke therapy. In this study, the MR images of acute stroke patients, which gives the damaged volume of the brain and the potential volume to be damaged, were calculated by a mathematical method and estimated by texture methods. In this study, the texture methods, which are Gray Level Co-Occurrence Matrix (GLCM), Gabor, and Laws Texture Energy Measure (LTEM) have been used for feature extraction. Extracted features were employed to estimate DWI and PWI volumes that give how much brain was damaged, and how much brain could be damaged, respectively. Obtained results were compared with the mathematical model and the literature