Biyoseramik esaslı dental materyallerin genotoksisite ve biyoaktivite özellikleri ile alkalen fosfataz aktivitesinin incelenmesi
Evaluation of the genotoxicity, bioactivity and alp activity of bioceramic based dental materials
- Tez No: 637242
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF BAHAR TUNA İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada biyoseramik esaslı dört materyalin (BioMTA, Biodentine, NeoMTA, MTA CEM) genotoksisitesi, biyoaktivite özellikleri ve alkalen fosfataz aktivitesinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Genotoksisite tayininde tek donörden elde edilen periferal kan lenfosit hücreleri ile materyallerin üç ayrı dozu kültür edilmiş ve hücreler mikronükleus (MN) testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular MN sayısı, % MN ve nükleer bölünme indeksi (NBI) olarak sunulmuş ve GraphPad programı ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın biyoaktivite değerlendirmesi için kemik morfogenik protein (BMP-2), fibroblast büyüme faktörü (FGF-2) ve vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) seviyeleri ile alkalen fosfataz (ALP) aktivitesinin incelenmesinde ELİSA yöntemi kullanılmıştır. Bu incelemelerde insan dental pulpa kök hücre hattı (Lonza Grup, Basel, İsviçre) üçüncü pasajı, materyallere ait salınım sıvılarının %50 ve %100'lük formları ile 1., 3. ve 7. günlerde değerlendirilmiştir. Bulgular IBM SPSS V23 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the genotoxicity, bioactivity and alkaline phosphatase activity of four bioceramic based materials (BioMTA, Biodentine, NeoMTA, MTA CEM) comparatively. Three seperate doses of materials were cultured with peripheral blood lymphocytes from a single donor and micronucleus test (MN) was used to evaluate genotoxicity. The findings were presented as MN scoring, % MN, nuclear division index (NDI) and analyzed with GraphPad. The levels of bone morphogenic protein (BMP-2), fibroblast growth factor (FGF-2), vascular endothelial growth factor (VEGF) for bioactivity and alkaline phosphatase (ALP) activity were determined with ELISA. 3rd passage of commercially available human dental pulp stem cells were used with %50 and %100 forms of extracts on days 1, 3 and 7 for experiments. The data were analyzed with IBM SPSS V23.