Siber güvenlik alanında düzenlenen uygulamalı öğretici CTF yarışmalarında kullanılan programlara genel bir bakış
An overview of the programs used in the practical tutorial CTF competitions held in the field of cyber security
  1. Tez No: 637272
  2. Yazar: GÖKHAN ALGAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, siber güvenlik tatbikatı ve simülasyonlarında kullanılan programlar incelenmiştir. Bir siber güvenlik tatbikatı bu bilgilere sahip kişilerin bilgilerini uygulamaya dökerek kendilerini test etmelerini sağlar. İki farklı türü mevcuttur. Jeopardy ve savunma-saldırı. Genel olarak web, mobil, kriptografi, adli, ağ, sömürme, tersine mühendislik, bilgi gizleme ve ikili analiz kategorilerinden oluşur. Bu tezde, siber güvenlik tatbikatı ve simülasyonlarında kullanılan programlar analiz edilerek konu bilimsel açıdan ele alındı. Diğer taraftan programların yapısı, ilişkileri, farklılık ve benzerlikleri ortaya çıkarıldı. Çalışmadaki bir diğer sonuç ise bu süreçte her ne kadar yapılması planlanan tatbikatın hedef kitlesine göre farklılıklar arz etse de, türüne bakılmaksızın genel bir siber güvenlik tatbikatındaki gerekli süreçleri de ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the programs used in cyber security exercises and simulations are examined. A cyber security drill allows people with this information to put their knowledge into practice and test themselves. There are two different types. Jeopardy and defense-attack. It generally consists of web, mobile, cryptography, forensic, network, exploitation, reverse engineering, information hiding and binary analysis categories. In this thesis, the topics used in cyber security exercises and simulations were analyzed and the subject was handled scientifically. On the other hand, the structure, relationships, differences and similarities of the programs were revealed. Another conclusion in the study, although it varies according to the target audience of the exercise planned to be carried out in this process, also revealed the necessary processes in a general cyber security exercise regardless of its type.