Türkiye'de istihdam ve işsizlik: 1980-1995 döneminin bir değerlendirmesi
Employment and unemployment in Turkey: An overview of the period 1980-1995
- Tez No: 63728
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TANYERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bir ülkenin iktisadi yapısını belirleyen piyasalardan biri olan işgücü piyasasının temel unsurları istihdam, işsizlik ve ücretlerdir. İşgücü piyasası iktisat biliminin uzun yıllardır üzerinde durduğu, farklı yaklaşımlar geliştirdiği önemli alanlardan birini oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı 1980 - 1995 döneminde ülkemizin işgücü piyasasında yaşanan gelişmeleri, istihdam ve işsizlik boyutunda incelemektir, işgücü piyasasının önemli öğelerinden birisi olan ücretler, bu çalışmada uzun dönemli yapısal analiz yapmak hedeflendiğinden incelenmemiştir. Çalışmanın bir amacı da incelemelerimizde temel veri kaynağı olarak kullanılan Devlet İstatistik Enstitüsü'nün Hanehalkı İşgücü Anketlerinde kullanılan istihdam, eksik istihdam ve işsizlik kavramlarının eleştirel bir gözle irdelenmesidir. Böylelikle kamuoyunda ve akademik çevrelerde bu konuda gelişen tartışmalara açıklık getirmek amaçlanmıştır. Yukarıda bahsedilen amaçlara ulaşabilmek için öncelikle işgücü piyasası ile ilgili kuramsal yaklaşımlar incelenmiş ve ülkemiz işgücü piyasasının bu kuramlarla açıklanabildiği tartışılmıştır. Daha sonra Türkiye'de istihdamın yapısı çeşitli yönleri ile ele alınmış, informal sektör istihdamı ve eksik istihdam gibi sorunlara işaret edilmiş, ülkemiz istihdamının temel özellikleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Son olarak ülkemizdeki açık işsizlik sorunu incelenmiş, işsiz kavramı tartışılmış ve farklı işsizlik kavramlarına dayalı işsizlik oranları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Main components of th^ labor market which is one of the markets that constitute the economic structure of a country are, employment, unemployment and wages. Labor market is an important market on which economics has made extensive studies. The main aim of this study is to overview the developments in our country's labor market İn terms of employment and unemployment for the period 1980 - 1995. The other important component of the labor market, namely wages are not covered in the thesis since it is aimed to make long run structural analysis in this study. Another important aim of the study is to analyze employment, underemployment and unemployment concepts of Labor Force Surveys of State Institute of Statistics which are used as the main data sources in this study. By doing this, it is aimed to contribute to the discussions on these subjects raised in public opinion and academic institutions. First, theoretical approaches related to labor market are overviewed and usefulness of these approaches in explaining labor market structure of our country is investigated in order to achieve the above mentioned targets. Secondly, different aspects of the employment structure of Turkey is analyzed, employment problems like informal sector employment and underemployment are mentioned and main characteristics of Turkish employment are tried to be shown. Lastly, open unemployment problem of our country is analysed, the concept of unemployed is discussed and unemployment rates based on different unemployment concepts are calculated.