Fransızca dil öğretiminde ana dilin kullanımı
Mother tongue in teaching french as foreign language
  1. Tez No: 63727
  2. Yazar: İSMAİL CEM ÜNVEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL BOZBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
11 ÖZET: Bu teze başlarken“çeviri”konusunda bir çalışma yapmak üzere yola çıktık. Öncelikle amacımız çevirinin amaç olduğu alanda değil de araç olarak kullanıldığı metodlarda yerini ve kullanım şeklini araştırmak oldu. Yabancı dil öğretiminde, çeviriden yararlanmak, eğitim alanında kullanılan ilk metod olan dilbilgisi-çeviri yönteminden bugüne, kimi zaman önemle üzerinde durulmuş, kimi zaman ise gözardı edilmiş bir olgudur. Fakat şu bir gerçek ki; çeviri, yabancı dil eğitimi söz konusu olduğunda her zaman göz önünde olan bir kavramdır. Çalışmamız boyunca, çevirinin daha doğrusu ana dili kullanmanın öğrencinin yabancı dili daha çabuk ve daha iyi öğrenmesini sağlayacağını vurgulamaya çalıştık, iki farklı sınıfta yaptığımız değerlendirmeler sonucunda yabancı dil öğreniminde ana dilden, ihtiyaç duyulduğu zaman faydalanılmasının daha yararlı olacağı sonucuna vardık. Öyle ki, günümüzün modern pedagoji anlayışında, ana dile yapılan göndermeler ile uygulanan“bilişsel yaklaşım”kullanılması üzerinde duruluyor. Bu çalışmamızda vardığımız sonuç ile modern pedagoji anlayışı arasındaki benzerlik bizi mutlu etmiş ve herşeyden önce yaptığımız çalışmaya ayn bir anlam katmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This thesis attemps to make a study on“translation”. The aim is to demonstrate the usage of translation in studying methods that are used as a device not as a goal. In foreign language teaching, the idea of applying translation has sometimes been emphasized as well as ignored. Nevertheless, translation has been taken into consideration when teaching foreign language was discussed. Our research tries to demonstrate the fact the use of translation-reference to mother tongue-in teaching would enable the student to learn better and more quickly. The result we got from two class analysis can conclude that teaching would be more efficient and succesful if mother tongue was used in necessary conditions. In effect, modern pedagogical evolutions emphasized on the usage of“cognitive approach”applied with references to mother tongue. The parallels between the conclusion of our thesis and modern pedagogical evolutions has pleased us and added new dimensions to our work.