Fenilketonüri hastalığı olan çocuklarda göz bulgularının araştırılması
Investigation of eye findings in children diagnosed with phenylketonuria
- Tez No: 637294
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER İBRAHİM DAİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Son zamanlarda ilgi metabolik hastalıkların patofizyolojisinde yer alan önemli bir yapı olarak koroid üzerinde yoğunlaşmıştır. Koroid oldukça vasküler bir yapıdır; bu nedenle, çok çeşitli sistemik koşullar bunu etkileyebilir. Tersine, koroid sağlığı da bize sistemik sağlık hakkında bilgi verebilir. Optik koherens tomografinin kullanılmasına başlanmasından sonra koroid kalınlığı ve onu etkileyen faktörler üzerine yapılan araştırmada artış olmuştur. Bu çalışmada Türkiye'de ilk kez fenilketonüri tanısı alan çocukların göz bulgularını inceledik. Böylece ortalama kan fenilalanin düzeyleri, yaş, cinsiyet ve erken geç tanı gibi faktörlerin fenilketonüri tanılı hastalarımızın göz bulgularında yaptığı değişiklikleri tespit etmeye çalışacağız. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı, Çocuk Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları ve Göz Sağlığı ve Hastalığı polikliniklerine başvuran ve fenilketonüri tanısı alan 17 hasta (9 erkek, 8 kız) alındı. Hastalara yaşı, ilk tanı yaşı, diyete uyumu, kan fenilalanin düzeyleri ile birlikte tam göz muayenesi, OCT (optik koherens tomografisi), Speküler Mikroskopisi, Korneal Topografisi, Biometri, Pakimetri yöntemleriyle hastaların göz bulguları incelendi. Bulgular: Çalışma grubu hastalarımızın her iki gözü toplam otuz dört göz analiz edilmiş olup santral korneal kalınlık,ön kamera açısı, retinal sinir lifi kalınlığı,göz içi basıncı, endotel hücre yoğunluğu, hücresel varyasyon katsayısı, hekzagonilite yüzdesi ve subfoveal koroid kalınlığı değerleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction And Purpose: Recently, interest has focused on the choroid, an important structure involved in the pathophysiology of metabolic diseases. The choroid is a highly vascular structure; therefore, a wide variety of systemic conditions can affect this. Conversely, choroidal health can also give us information about systemic health. After the use of optical coherence tomography, there has been an increase in research on choroidal thickness and the factors affecting it. In this study, we investigated for the first time diagnosed with phenylketonuria children's eye findings in Turkey. Thus, we will try to detect changes in the eye findings of our patients diagnosed with phenylketonuria, such as mean blood phenylalanine levels, age, gender and early or late diagnosis.