Protez kapak trombüslü hastalarda fraksiyone olmayan heparin tedavisinin sonuçlarının araştırılması
Single center results of unfractionated heparin treatment in patients with prosthetic valve thrombosis
- Tez No: 637301
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
: Prostetik kapak trombüsü (PKT) prostetik kapak implantasyonu sonrası gelişen ciddi ve yaşamı tehdit edici bir komplikasyondur (2). Tikayici protez kapak trombozunun (PKT) tedavisinde cerrahi ve trombolitik tedavi (TT) etkili birer tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Fakat postoperatif erken dönemde (ilk 3 hafta) gelişen veya akut serebral tromboemboli ile başvuran PKT'li hastalarda kapak trombozunun tedavisinde TT mutlak kontrendikedir. Bu tip hastaların tedavisin de cerrahi de yüksek riskli olduğundan heparin infüzyonu ile optimal antikoaglusyon uygun tedavi seceneği gibi gözükmektedir (3) . Optimal antikoagulasyonu olmayan tikayici protez kapak trombüsu olan hastalarda fraksiyone olmayan heparin (UFH) tedavisi Avrupa ve ABD klavuzlarinca önerilmektedir (4,5) . Bu hastalarin yani sira boyutu 10 mm den buyuk, embolik ongorduruculeri olan ve trombolitik endikasyonu olmayan, klinik prezantasyonu kapak üzerinde gradient artisi, akut koroner sendrom, infektif endokardit, geçici iskemik atak olan vakalarda UFH tedavisi ile antikoagulasyon optimizasyonu geçerli bir tedavi olarak görülmektedir (6) . Bu tek merkezli çalışmada, prostetik kapak trombozu olan hastalarda UFH infuzyonu ile tedavisinin sonuclari arastirildi
Özet (Çeviri)
Prosthetic valve thrombus (PKT) is a serious and life-threatening complication that develops after prosthetic valve implantation (2). Surgical and thrombolytic therapy (TT) is used as an effective treatment method in the treatment of compressive prosthetic valve thrombosis (PCT). However, TT is absolutely contraindicated in the treatment of valvular thrombosis in patients with PKT developing in the early postoperative period (first 3 weeks) or presenting with acute cerebral thromboembolism. Since the treatment of such patients is also high risk in surgery, optimal anticoagulation with heparin infusion seems to be an appropriate treatment option (3). Treatment of non-fractionated heparin (UFH) in patients with complementary prosthetic valve thrombi without optimal anticoagulation is recommended by European and US guidelines (4,5). Anticoagulation optimization with UFH treatment is considered to be a valid treatment in these patients, with a size larger than 10 mm, with embolic predictors and without thrombolytic indication, clinical presentation on the valve, gradient increase, acute coronary syndrome, infective endocarditis, transient ischemic attack (6). . In this single center study, the results of treatment with UFH infusion in patients with prosthetic valve thrombosis were investigated.