Tip 2 diyabetes mellitus ve hipertansiyon tanılı hastalarda empagliflozin kullanımının kardiyak sistolik ve diyastolik fonksiyonlar üzerine etkisi
The empagliflozin effect of on cardiac cistolic and diastolic functions in patient with typE 2 diabetes mellitus and hypertension
- Tez No: 637302
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Tip 2 diabetes mellitus (T2DM) tanılı hastalarda eşlik eden hipertansiyon varlığında hastalarda kalp yetersizliği (KY) semptomları bulunmasa da ekokardiyografik olarak diyastolik disfonksiyon ve subklinik Sol ventrikül disfonksiyonu saptanabilir. Düşük ejeksiyon fraksiyonlu (DEF-KY) ve korunmuş EF li (KEF-KY) de klinik yaraları gösterilen empaglifozinin subklinik Sol ventrikül (SolV) disfonksiyonu ve diyastolik fonksiyonlar üzerine olumlu etkisi bulunabilir. Çalışmamız sodyum glikoz kotransporter-2 inhibitörü(SGLT-2i) grubundan empagliflozinin T2DM olan hipertansiyon tanılı hastalarda kardiyak sistolik ve diyastolik fonksiyonlar üzerine etkisinin araştırmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ekim 2019 ile Haziran 2020 tarihleri arasında Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği Ekokardiyografi birimine başvuran ve Tip 2 DM nedeniyle empagliflozin başlanan hastalar dahil edildi. Hastalar hipertansiyon nedeniyle en az bir antihipertansif tedavi almaktaydı. Çalışmamıza 30 (%47.6) 'u erkek, 63 ü kadın(%52.7) olmak üzere 63 hasta alındı. Hastaların ilaç kullanımı öncesi ve 6 ay sonrası ekokardiyografik kayıtları karşılaştırıldı. Ayrıca hastaların 6 aylık süreçteki tansiyon, bel çevresi, boy kilo ve kan parameterlerindeki 6 aylık değişimler incelendi. Bulgular: Çalışmamızda hipertansiyonu bulunan Tip 2 DM tanılı 63 hastada empagliflozin 6 ay kullanımı ile subklinik kardiyak disfonksiyonlarda iyileşme olduğu izlenmiştir. İstatistiksel modelde ilaç kullanımı sonrası GLS (p değeri:
Özet (Çeviri)
Objective: Diastolic dysfunction and subclinical left ventricular dysfunction can be detected echocardiographically in patients with type 2 diabetes mellitus (T2DM) and hypertension although there are no heart failure(HF) symptoms. Empaglifosin with clinical wounds in the treatment of low ejection fraction(EF) HF and preserved EF, may have a positive effect on subclinical Left ventricular dysfunction. Our study investigates the effect of empagliflozin, a sodium glucose co-transporter-2 inhibitor, on cardiac systolic and diastolic functions in patients with T2DM Methods: Patients who applied to the Cardiology Clinic Echocardiography unit of Kosuyolu Training and Research Hospital between October 2019 and June 2020 and who started empagliflozin due to Type 2 DM were included in the study. Patients were receiving at least one antihypertensive treatment for hypertension. 30 patients (47.6%) were male and 63 were female (52.7%) were included to our study. Echocardiographic recordings of patients before and 6 months after drug use were compared. In addition, 6- month changes in patients' blood pressure, waist circumference, height weight, NTproBNP and other blood parameters were examined. Results: In our study, 63 patients diagnosed with Type 2 DM and hypertension had an improvement in subclinical cardiac dysfunctions with the use of empagliflozin for 6 months. There was statistically significant difference in GLS (p value: