Programlama dili öğretimi için tasarlanan uzaktan eğitim programının öğrencilerin akademik başarıları ve uygulama yapabilmeleri üzerine etkisi
The effect of the distance education program designed for programming language teaching on students' academic achievement and practice
  1. Tez No: 637307
  2. Yazar: ÜMRAN KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇAĞATAY BAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hızla gelişen teknolojiyle birlikte elektronikleşme hayatımızın hemen hemen her yerine yayılmıştır. Bu nedenle eğitimin gelişmesi için elektronik ortama girmek kaçınılmaz olmuştur. E-öğrenme teknolojileri kendini sürekli olarak yenilemeli, günümüz şartlarına uygun yapıda olmalıdır. Uzaktan eğitimin sağladığı birçok kolaylığın yanında elbette zorlukları da mevcuttur. Öğrenenler ve hatta öğretenler açısından da bakıldığında bu zorluk ve kolaylıklar ortaya konulmalı, ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Uzaktan öğrenmeyle ilgili birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma ile bazı teknolojilere bağlı yenilikler ele alınmıştır. Geliştirilen e-öğrenme ortamının katkıları tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma, Osmaniye Doğa Koleji 2019-2020 eğitim ve öğretim dönemi güz yarıyılı içerisinde 6. sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Toplamda 32 öğrencinin bulunduğu iki şube (6/A-14 kişi ve 6/C-18 kişi) çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Öğrencilere eğitim başında ve sonunda açık uçlu 10 soruluk öntest - sontest yapılmıştır. Öğrencilere eğitim sonunda ise beşli Likert tipi ölçekli 50 soruluk anket uygulanmıştır. Araştırma sonunda, web tabanlı uzaktan eğitim ilkelerine uygun olarak tasarlanan web tabanlı öğrenme ortamının öğrencilerin akademik başarıları ve uygulama yapabilmeleri üzerine anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapidly developing technology, electronicization has spread to almost every part of our life. Therefore, it was inevitable to enter the electronic environment for the development of education. E-learning technologies should renew themselves constantly and should be in accordance with today's conditions. Besides the many facilities provided by distance education, there are of course difficulties. In terms of learners and even teachers, these difficulties and conveniences should be put there and examined in detail. There are many articles about distance learning In this article, innovations related to some technologies are discussed. It was tried to be determined that they provide education and training. The study was carried out with 6th grade students in the fall semester of the 2019-2020 academic year of Osmaniye Doğa College. Two branches (6 / A-14 people and 6 / C-18 people) with 32 students in total constitute the sample of the study. A pretest-posttest with 10 open-ended questions was applied to the students at the beginning and end of the education. At the end of the training, a 50-question questionnaire with a five-point likert type questionnaire was applied. At the end of the research, it was determined that there is no significant difference on the academic achievement and application ability of the students in the web-based learning environment designed in accordance with the principles of web-based distance education.