İç mekan ve televizyon etkileşimi
Interaction between interior space and television
- Tez No: 63731
- Danışmanlar: PROF. KAYA ÖZSEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Bu çalışmada iç mekan ve televizyon arasındaki etkileşim tüm boyutları ile ortaya konulmuş ve iç mekan tasarımında fikir, işlev ve estetik açıdan bu aracın mekanla nasıl ilişkide bulunması gerektiği anlatılmıştır. Birinci bölümde televizyonun niçin evcil, (domestic) ve evlere ait bir araç olduğu anlatılmıştır. İkinci bölümde geçmişten günümüze televizyonun iç mekanı nasıl etkilediği ele alınmış ve bu teknolojinin ulaştığı konum ve mekan için getirdiği olanaklar gösterilmiştir. Üçüncü bölümde televizyonun konuttaki yerini ve anlamını belirleyen etkenler gösterilip, bireyin ve ailenin televizyonla olan ilişkisi ve birbirleri ile olan ilişkileri, bu aracın mekan içindeki konumunu ve anlamını belirleyen sebepler olarak ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde konut planının yapısından kaynaklanan sebeplerle, televizyonun konut kullanımını ve organizasyonunu nasıl etkilediği gösterilmiştir. Beşinci bölümde televizyonun konumlandığı mekana etkileri kullanıcı açısından ele alınıp işlevsel ve ergonomik açıdan incelenmiş, iç mekan düzenine ve estetiğine olan etkileri gösterilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the interaction between television and interior space has been explicitly illustrated; also, the proper means by which this device should be related to the space in terms of idea, function and aesthetics are explained. The first chapter defines the reason for television's being regarded as a“domestic”and household object. The second chapter deals with how television had influenced the interior space through its historical progression and the recent developments in this technology that implies new possibilities for interior design. The third chapter explores the factors that determine the location and meaning of television in the house. The relationships between individual and family as well as their relations with television are regarded as the main factors that determine the location and meaning of television. The fourth chapter shows how television determines the usage and organisation of the dwelling both of which are directly related to the structure of the architectural planning. The fifth chapter explores the differing effects of the placement of television throughout the interior space in the context of user interface, functionality and ergonomics. Also the effects of these different placements are regarded in terms of aesthetic concerns.