A Contrastive study of imperatives in Turkish and English: A formal and functional approach
Türkçe ve İngilizce'deki emir tümcelerinin karşılaştırmalı bir çalışması: Biçimsel ve işlevsel bir yaklaşım
- Tez No: 63732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
ÖZET Bu çalışma Türkçe ve İngilizce'deki emir tümcelerini sözdizimi ve edimbilim açısından karşılaştırmalı olarak çözümlemeyi amaçlamaktadır. Amaç bugüne kadar yeterince çalışılmamış bir konuyu hem yapısal hem de işlevsel bir çerçevede incelemektir. Birinci bölümde dil kavramı, dil çalışmasının amacı, biçimsellik ve işlevsellik kavramları, emir terimi ile emir tümceleri ile ilişkili olan farklı edimsel eylemler açıklanmıştır. İkinci bölümde sözeylem kuramının orijini, üretici dönüşümlü dilbiligisinin üç farklı evresi, Grice'ın konuşma sezdirimi konusu, Türkçe ve İngilizce'deki emir tümceleri üstüne olan çalışmalar özetlenmiştir. Üçüncü bölüm iki alt bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde Türkçe'deki emir tümcelerinin sözdizimi çalışılmıştır. İkinci bölümde Türkçe'deki emir tümceleri edimbilim açısından incelenmiştir. Dördüncü bölüm ise iki alt bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde İngilizce'deki emir tümceleri sözdizimi açısından incelenmiştir. İkinci bölümde ise İngilizce'deki emir tümceleri edimbilim açısından çalışılmıştır. Beşinci bölümde Türkçe ve İngilizce'deki emir tümceleri sözdizimi ve edimbilim açısından karşılaştırılarak her iki dildeki benzerlikler ve farklılıklar açıklanmıştır.Altıncı bölüm olan sonuç bölümünde ise elde edilen sonuçlar özetlenmiştir. Emir sözcelerinin edimgücünün bağlam, katılanlar arasındaki sosyal ilişkiler, kibarlık derecesi, konuşucunun amacı, istenirlik ve potensiyellik kavramları ile açıklanabileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis aims to analyze imperatives in Turkish and English in terms of syntax and pragmatics in a contrastive way. The main purpose is to study a subject which has not been dealt with up to now from not only a formal but also a functional perspective. In Chapter I, the concept of language, the purpose of a language study, the concepts of formalism and functionalism, the term imperative and various illocutionary acts related with imperative utterances are explained. In Chapter II, the origin of speech act theory, three diffferent phases of TG Grammar, Grice's conversational implicature, studies on Turkish and English imperatives are summarized. In Chapter III, there are two subdivisions. In the first part, the syntax of Turkish imperatives has been examined. In the second part, the pragmatics of Turkish imperatives has been the primary concern. Chapter IV also consists of two subdivisions. The first part deals with the syntax of English imperatives. In the second part, the pragmatics of English imperatives has been expounded. In Chapter V, a syntactic and pragmatic contrast of imperatives has been made. Thus, similarities and differences related to imperatives have been explained. Chapter VI is the concluding part of the thesis where the results obtained have been summarized. The fact that the illocutionary force of imperative utterances can be expounded through factors such as context, social relations between the participants, the degree of politeness, the purpose of the speaker, and the concepts of desirability and potentiality has been emphasized.