İlkokul 2.sınıf matematik dersinde toplama ve çıkarma işlem tekniğinin kavranmasında sayıların çozümleniş şeklinden yararlanmanın erişiye etkisi
  1. Tez No: 63730
  2. Yazar: BAKİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAYKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 2. sınıf matematik dersinde toplama ve çıkarma işlemlerinde işlem tekniğinin kavranmasında“Sayıların Çözümlenmiş Şeklinden”yararlanmanın öğrenci başarısına etkisini belirlemektir. Araştırma Beytepe İlköğretim Okulunda iki grup üzerinde yürütülmüştür. Gruplardan biri kontrol grubu olarak belirlenmiş ve bu grupta geleneksel öğretim sürdürülmüştür. Kontrol grubunun öğrenci sayısı okuz bir kişidir. Deney grubunda ise“Sayıların Çözümlenmiş Şeklinden”yararlanarak toplama ve çıkarma işlemlerinin öğretimi bir plana göre yapılmıştır. Deney grubunun öğrenci sayısı 31 kişidir. Deney grubunda toplama ve çıkarma işlemleri sayıların çözümlenmiş biçimine göre yapılmıştır. Basamak değerlerine göre, somut materyallerden ve örneklerden yararlanılarak toplama ve çıkarma işlemi yapılmıştır. Gruplar Genel Yetenek ve Bilişsel Giriş Davranışları testleri puanlarına göre belirlenmiştir. Araştırmanın verileri erişi testi ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, ortalama erişi yönünde“Sayıların Çözümlenmiş Şekline ”dayanılarak yapılan toplama ve çıkarma işlemlerinin öğretimi ile geleneksel öğretim arasında deney grubu lehine manidar farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to determine the effects of Arithmetical Polynom on addition and subtraction conceived to operation teenies for students on the achievement in mathematics given on the second class of the elemantary school. The study has been carried out on two groups in Beytepe Elementary School. These are Control group ( Traditional Teaching was performed) and Experimental group (Addition and Subtraction operations were taught by arithmetical polynom). Number of students in Control group is 31 students. Groups had been determined according to General ability test and Cognitive Entry Behavior Test. The data in the research study were obtained by Achievement Tests. Addition and subtraction operations were tauht use place value, concrete material and examples. According to findings in the study, there had been significant differences between experimental and kontrol groups according to the mean achivement. Achievement of the students in the Experimental group had been higher than that of the students in Control group.