Yeni nesil benzinli bir tsı motorda alternatif yakıt kullanımının motor performansı ve emisyonlara etkisi
The effect of alternative fuel use on a new generation gasoline tsi engine on engine performance and emissions
- Tez No: 637334
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada çeşitli alkol türevlerinin (n-bütanol ve izobütanol) benzin karışımları ile yeni nesil bir TSI motorda, farklı motor devirlerinde, motor performansı ve emisyonlar açısından karakteristiği incelenmiştir. Optimum seviyede emisyon, yakıt tüketimi, güç, tork değerleri elde edilmesine ilişkin en uygun çalışma şartlarının araştırılması öngörülmüştür. Günümüzde TSI teknolojisine sahip bir motorda farklı alkol karışımları ile ilgili ülkemizde herhangi bir araştırma olmadığı saptanmıştır. VW marka, 1.2 litre TSI motorda tam yük şartlarında, farklı devirlerde deneyler yapılmıştır. Deneysel çalışmaların birinci aşamasında; benzin şahit yakıt olarak kullanılmış, n-bütanol ve izobütanol %3 ve %5 olarak farklı karışımlarda harmanlanarak motorda denenmiştir. Maksimum efektif güç değeri farklı yakıt karışımları için 3500, 4000 ve 4500 d/d'da ölçülmüştür. En yüksek efektif güç değeri 49,13 kW olarak 95 oktan benzin yakıtında 3500 d/d'da ölçülmüştür. Diğer yakıtlarda en yüksek efektif güç değerleri, N5 yakıtında 4000 d/d'da 47,16 kW, I5 yakıtında 4500 d/d'da 46,53 kW, I3 yakıtında 4500 d/d'da 44,78 kW ve N3 yakıtında 4000 d/d'da 44,51 kW ölçülmüştür. En yüksek motor momenti 2000 d/d'da; 95 oktan benzin yakıtında 166,75 Nm, N5 yakıtında 149,82 Nm, N3 yakıtında 138,23 Nm, I5 yakıtında 134,40 Nm, I3 yakıtında 133,61 Nm olarak ölçülmüştür. Ölçülen motor momenti değerleri tüm yakıtlarda 2000 d/d'ya kadar artmış ve maksimum seviyeye ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, gasoline mixtures of various alcohol derivatives (n-butanol and isobutanol) have been analyzed in different engine speeds on a new generation TSI engine in terms of engine performance and emissions. It is envisaged to investigate the most suitable working conditions for obtaining optimum level of emissions, fuel consumption, power, torque. Today, it has been determined that there is no research in our country about different alcohol mixtures in an engine with TSI technology. Experiments have been carried out in full throttle operational conditions and different engine speeds in a VW brand, 1.2 liter TSI engine. In the first stage of experimental studies; gasoline was used as replicate sample fuel, n-butanol and isobutanol were blended in different mixtures as 3% and 5% and tested in the engine. The maximum brake effective power value is measured at 3500, 4000 and 4500 rpm for different fuel mixtures. The highest brake effective power value was measured as 49.13 kW at 3500 rpm for RON 95 gasoline fuel. Values measured in other fuels are 47.16 kW at 4000 rpm for N5 fuel, 46.53 kW at 4500 rpm for I5 fuel, 44.78 kW at 4500 rpm for I3 fuel and 44.51 kW at 4000 rpm for N3 fuel. The highest engine torque at 2000 rpm; was measured as 166.75 Nm for RON 95 gasoline fuel, 149.82 Nm for N5 fuel, 138.23 Nm for N3 fuel, 134.40 Nm for I5 fuel, and 133.61 Nm for I3 fuel. The measured engine torque values increased up to 2000 rpm in all fuels and reached the maximum level.