Meccanilik ilkesi ve Türkiye'de kamu hizmetinden yararlanandan karşılık alınmasının meşruiyeti
The principle of gratuitousness and the legitimacy of the remuneration received from the public service in Turkey
  1. Tez No: 637422
  2. Yazar: BÜŞRA İZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kamu hizmetlerinin sunulması doğal olarak birtakım gider ve harcama yapılmasını gerektirmektedir. Bireyler bu giderlerin karşılanmasına özellikle kuruluş aşamasında vergilerle katılmaktadır. Ancak sosyal ve ekonomik birtakım gelişmeler, değişen eşitlik ve kamu yararı anlayışı kamu hizmetlerinden yararlananlardan vergilerin dışında karşılık alınmasını gerektirmiştir. Klasik anlamıyla kamu hizmetinden karşılık alınmaması anlamına gelen meccanilik ilkesinde kırılma gerçekleşmiştir. Çalışma kapsamında kamu hizmetinden yararlanandan alınan karşılıkların meşruiyeti, niteliği ve sınırlarının tespit edilmesi ve buradan hareketle meccanilik ilkesinin günümüzdeki anlam ve sonuçlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Konuyla ilgili yargı kararları ve mevzuat hükümleri ele alınmış, doktrin incelenmiş böylelikle somut malzemeler üzerinden değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The provision of public services naturally requires some expenditure. Every individual in the society participates with these taxes to cover these expenses. However, a number of social and economic developments, and a changing understanding of equality and public interest, require an additional payment from public service beneficiaries outside of taxes. There has been a break in the principle of gratuitousness, which means that there is no remuneration for public service in the classical sense. Within the scope of the study, it has been aimed to determine the legitimacy, quality and limit of the remuneration received from the public service beneficiaries and to reveal the current meaning and results of the principle of gratuitousness. The relevant judicial decisions, legislative provisions and the doctrine have been examined through concrete cases and materials.